FACEBOOKOVÝ DETEKTIV


Facebookový detektiv dokáže najít různé informace o facebookových profilech. Jediné, co potřebujete, je znát ID profilu, o který se zajímáte.

1. Přihlašte se na Facebook

2. Jděte na zájmový profil

3. Zkopírujte url adresu profilu

4. Nechte si ji převést na ID, například tady.Pozn. Časem vytvoříme vlastní skript.

5. ID profilu vložte níže do polí a hledejte.


PříspěvkyPříspěvky, které profil napsal

Příspěvky, ve kterých je profil označen

Příspěvky, pod kterými profil komentoval

Příspěvky, které se profilu líbily


Fotografie


Fotografie s označeným profilem

Fotografie nahrané uživatelem

Fotografie, na kterých je profil označen

Fotografie, které profil okomentoval

Videa, na kterých je profil označen

Fotografie, které se profilu líbily


OstatníSkupiny, ve kterých je profil členem.

Soukromé skupiny, ve kterých je profil členem.

Přátelé profilu.

Stránky, které se profilu líbí.


POSLEDNÍ ČLÁNKY 

Profil Taťány Nal je zajímavý v tom, že v krátkých intervalech do mnohých skupin sdílí jeden a tentýž příspěvek.

Profil Taťány Nal je zajímavý v tom, že v krátkých intervalech do mnohých skupin sdílí jeden a tentýž příspěvek.


 

Řeč je o facebookovém veřejném profilu Taťány Nal, jejíž profil uvízl v hledáčku Targetu, projektu zaměřeném na vyhledávání a nahlašování falešných profilů na sociální síti Facebook, minulý týden. Tak jako u mnoho jiných podobných účtů při pohledu na samotný Timeline profilu neodhalíte vůbec nic – jde prostě o Timeline krásné ženy, která se zajímá o přírodu a památky, na první pohled vůbec nic podezřelého. Ale s pomocí Facebookového detektiva neznámá kráska začne pomalu nabývat velmi podezřelých rozměrů…

Už při pohledu na příspěvky, které napsala do různých skupin je patrné, že jde o aktivní účet ve skupinách jako jsou „Českoslovenští vojáci v záloze“, „Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový Přítel !!!“, „ISSTRAS-Institut slovanských strategických studií“, „Přátelé Ruska v České republice“, „2015 Jsem Čech. A jsem s Ruskem !!“, „Podpořme referendum o vystoupení ČR z EU konané v roce 2018“ či mnoha a mnoha různorodých skupin na podporu prezidenta Zemana a ruské skupiny „Группа поддержки ПУТИНА В.В“ (pozn. Skupina na podporu Vladimíra Putina).

Tam opakovaně ve velmi krátkých intervalech sdílí tentýž příspěvek. Do českých skupin začala vstupovat sdílením článků z Aeronetu, Czech Free Pressu a Česka Aktuálně, portálů označovaných Evropskými hodnotami za desinformační. Jinak se drží v ruskojazyčné části Facebooku.

Jestli jde přímo o profil falešný lze těžko zhodnotit, profil komentuje napůl špatnou češtinou, napůl v ruštině. Například napsala: “Spousta je tady pracuje a taky se hrde se hlaci k banderovcum”, když kritizovala přítomnost Ukrajinců na území České republiky.

 

Úkázka z diskuze v ruštině, kde Taťána Nal podkopává důvěru v EU na základě různé kvality potravin v Německu a v České republice.

Úkázka z diskuze v ruštině, kde Taťána Nal podkopává důvěru v EU na základě různé kvality potravin v Německu a v České republice.


 

V jiné ruské diskusi ale uvádí, že žije v České republice a na základě různé kvality potravin v Německu a v České republice podkopává důvěru Rusů v Evropskou unii.

Podle zveřejněných seznamů příjmení na stránkách Ministerstva vnitra nikdo jménem Nal nebyl v minulém roce občanem České republiky.

Facebookový detektiv dále poodhalil, že likuje stránky jako „Vojska v Česku nechceme“, „Zdravý rozum proti Majdanu“, „Zbytečná.EU“, „Nechceme u nás cizí vojska“, „Českoaktuálně.cz“, stránky „Lenky Procházkové“, „Svobodnenoviny.eu“, již zmíněné „Ruce pryč od Sýrie“, „Červená karta pro Českou televizi“, „Save Donbass People Czech Republic“, „Americkou armádu v Čechách nechceme“ a stránky žádající podřízení České republiky k Ruské federaci jako „Chceme aby ČR vystoupila z EU a připojila se k Ruské federaci“ a mnoho dalších podobného zaměření.

Profil je zajímavým příkladem, kdy osoba, u které lze jednoznačně určit, že není občankou České republiky, vytrvalé sdílí do různých skupin články z desinformačních portálů a snaží se své okolí přesvědčit, aby Česká republika vystoupila z EU a podřídila se Ruské federaci.

Ve fotogalerii níže je několik úkázek, ze kterých si lze vytvořit přehled o četnosti sdílení jednoho a toho stejného příspěvku do mnoha různých skupin.

 

Volba lidskosti