- Evropský rozhled - http://www.evropsky-rozhled.eu -

Tisková zpráva: Ukrajina varuje o urgentní nemožnosti zajistit potřebná opatření, která by pomohla zamezit rozšíření koronaviru na Ruskem okupovaném území

 

 

V souvislosti s rozšířením onemocnění koronaviru ve světě si Vás dovolujeme informovat o alarmující situaci na prozatímně okupovaném území Ukrajiny. Ruská federace nepřijímá žádná opatření k zastavení nákazy v regionu a neumožňuje vstup na území ani pro ukrajinské lékaře, ani pro členy mezinárodních charitativních organizací.

Za aktuálních podmínek, kdy stále trvají aktivní boje a okupovaná území částí Doněcké a Luhanské oblastí jsou zcela uzavřena pro členy monitorovací mise OBSE, OSN, členy Mezinárodního výboru Červeného kříže a dalších mezinárodních humanitárních organizací, místní obyvatelé se ocitli v roli rukojmích, úplně bezmocných před hrozící nákazou.

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny vyzvalo Ruskou federaci, aby garantovala uplatnění práva na život a náležitou lékařskou péči pro Ukrajince, kteří se nacházejí na okupovaném území a v Rusku. Především Ukrajina žádá po Rusku, aby umožnilo ukrajinským lékařům a zástupcům humanitárních misí vstup na prozatímně okupovaná území za účelem poskytnutí kvalitní lékařské péče pro obyvatele a zastavení rozšíření onemocnění v regionu. Pro vyčerpané válkou obyvatele okupovaného území představuje onemocnění Covid-19 obzvlášť nebezpečné riziko.