POSLEDNÍ ČLÁNKYKoncem ledna začínali na pěti lidech. Dnes jich přišlo na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích bezmála tři sta, možná až čtyři sta. A neodradila je ani zima, která ráno na teploměrech ukazovala -18°C. Přišli říct jedno velké NE dohodě ACTA.

Kvůli velké zimě lidé odcházeli a přicházeli, trvale však na náměstí postávaly odhadem dvě stovky protestujících. Někteří z nich se zahřívali v průvodu, který kroužil kolem Samsonovy kašny. Zima byla tak veliká, že některým nepomohly ani termosky s čajem – víčka přimrzala a nešlo s nimi otočit ani nalevo, ani napravo.

Plánovaná diskuse o problémech, které přinese dohoda ACTA, se snad z tohoto důvodu nekonala – nebo se na ni prostě zapomnělo. Místo toho se sbíraly podpisy pod petici proti její ratifikaci, kam se během hodiny podepsalo kolem 380 osob. Jenom za České Budějovice tak podpisové archy čítají už na pět stovek jmen.

Po hodině a půl vyrazil protestní průvod Krajinskou ulicí a parkem Na Sadech k obchodnímu domu Prior, kde se uskutečnily dva proslovy. Jedním z řečníků byl Václav Urban, krajský předseda České pirátské strany, který nám poskytl svůj projev k publikaci.

Po skončení demonstrace byla slavnostně podpálena dohoda ACTA. K jednomu tedy byla dobrá – k zahřátí zhruba stovky lidí, kteří vytrvali až do úplného konce.

 

 

 

Projev na demonstraci 11. 2. 2012 v Č. Budějovicích
Mgr. Václav Urban, předseda jihočeských Pirátů

 

Chtěl bych poděkovat organizátorům za svolání demonstrace a rád bych vám něco řekl za Pirátskou stranu.

Vláda podepsala dohodu, která byla připravována v utajení a která prosazuje zájmy nahrávacího a farmaceutického průmyslu na úkor občanů. Vláda podepsala dohodu, aniž by o ní jednala, a nyní začne teprve zkoumat, co vlastně podepsala. To je vizitka této vlády.

Pirátská strana chce, aby vláda zcela zastavila ratifikaci smlouvy ACTA a navrhla nový ústavní zákon, který bude garantovat svobodný Internet bez zásahů politiků.

ACTA je skutečná hrozba. Jde o svobodu a rozhoduje se teď a na generace dopředu. A my nechceme, aby se Internet stal jen dalším nástrojem showbyznysu na vydělávání peněz.

Pokud v historii existuje nějaká dohoda, kterou by bylo dobré neschválit, tak je to vedle Mnichovské dohody právě ACTA.

ACTA to jsou zákony proti lidem a vláda, která to dopouští, není naše vláda, ale vláda proti nám.

Politici si dovolí to, co jim dovolíme my. Doufám, že jim ukážeme, že nejsme ovce, a kdyby hrozilo, že ratifikace bude pokračovat, přijdeme zase.

 
 

Fotogalerie:

 

Volba lidskosti