- Evropský rozhled - http://www.evropsky-rozhled.eu -

Zadržený poslanec Rath byl největším kritikem IZIP

David Rath - foto: http://www.rathdavid.cz/

Středočeský hejtman Rath (ČSSD) byl v pondělí večer zadržen policií přímo při páchání trestné činnosti spojené s korupcí a dnes dopoledne již proti němu bylo vzneseno obvinění, alespoň tak to uvádí všechny české mainstreamové deníky.

Evropský rozhled ale obdržel od vysoce postaveného informátora pro zdravotnictví zprávu, že zatčení Davida Ratha má souvislost s eHealth a IZIP. Poslanec projekt elektronických zdravotních knížek IZIP kritizoval a upozorňoval, že se jedná o tunel. Tento týden údajně začalo odstraňování nepohodlných.

 

Česká televize – Rath: IZIP je klasický tunel, zodpovědnost jde za Šnajdrem [1]

Hejtman IZIP ostře kritizoval už jako ministr zdravotnictví. Už tehdy podle něj panovalo podezření, že přes projekt dochází k tunelování VZP. „Při auditech se ale ukázalo, že smlouva je samozřejmě udělaná velmi nevýhodně pro VZP, čili nešlo ji rychle ukončit,“ řekl dnes na tiskové konferenci. Celý proces ukončování smlouvy podle hejtmana nakonec skončil fiaskem. Přerušil ho právě Šnajdr (ODS), který se stal předsedou správní rady VZP a před tím byl náměstek ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS).

 

Stejně tak informátor upozorňuje, že současné nahrazení systému elektronických zdravotních knížek IZIP celonárodním systémem vstupování do zdravotní dokumentace pacientů slouží k shromažďování dat o občanech a „je potřeba informovat českou veřejnost, že tato data budou v budoucnosti proti nim zneužita.“

 

Evropský rozhled >> Projekt E-Health – podvod na důvěřivých pacientech [2]

Informátor ER byl v minulosti spolupracovníkem bývalé ministryně zdravotnictví Doc. MUDr. Milady Emmerové, CSc. Mezi jeho VIP pacienty patří někteří současní ministři a leadeři neparlamentních politických stran. Nepřeje si zveřejnit své jméno.