POSLEDNÍ ČLÁNKYPOSLEDNÍ AKTUALIZACE: 21.2.2011, 11:45

19.2.2011, 18:00 Na internetu se šíří nepotvrzená zpráva, která oznamuje úmrtí bývalého tuniského prezidenta Zine al-Abidine Ben Aliho. Mělo se tak stát 18. 2. v saúdskoarabské nemocnici v Džiddě, cca ve 13:50 SEČ. Ben Ali uprchl ze země 14. ledna poté, co masivní protesty ukončily jeho 23 letou prezidentskou vládu v zemi.

Jestli se tak skutečně stalo, nebo se jedná o smyšlenou zprávu, potvrdíme v nejbližších hodinách.

Oficiální anglické webové stránky Muslimského bratrstva

Oficiální anglické webové stránky Muslimského bratrstva

19.2.2011, 20:30 S největší pravděpodobností se jedná o tzv. hoax, který se jako první objevil na francouzském kanálu France 2. Hoax je poplašná a falešná zpráva, která se šíří internetem.

Navzdory tomu se informace o úmrtí tuniského exprezidenta vyskytuje i na oficiálních anglických stránkách Muslimského bratrstva. Muslimské bratrstvo se snaží převzít moc po svrženém egyptském prezidentovi Mubarakovi. Vliv bratrstva však sahá daleko za hranice Egypta, je rozšířené takřka po celém arabském světě. Své skupiny má ale i ve Švýcarsku, stejně jako En NahdhaTuniská islámská fronta.

Nelze si nevšimnout, že Švýcarsko se podílí také na zmrazení účtů a zabavování majetků obou bývalých exprezidentů. Za zprávou o úmrtí tuniského exprezidenta by tedy mohla stát některá politická skupina usilující o převzetí moci v revolucemi zmítaném arabském světě, ale stejně tak by v pozadí mohly být finanční zájmy např. švýcarských bank.

20.2. 2011, 20:30 Podle Yahoo!News se dnes vláda Tuniska oficiálně zeptala Saudské Arábie, jestli exprezident Ben Alí skutečně zemřel. Tuniský ministr zahraničí věří, že Saúdská Arábie poskytne o pravděpodobné smrti Ben Alího bližší informace. Stejnou informaci dnes přinesl i seriózní deník The Washington Post, který navíc dodává, že vláda Tuniska svůj dotaz položila poté, co se světem začaly šířit spekulace o úmrtí bývalého prezidenta.

21.2.2011, 11:45 Agentura AP přináší článek, který potvrzuje, že tuniská vláda požádala Saúdskou Arábii, aby se vyjádřila ke zdraví bývalého prezidenta AP. Zároveň požádali Saúdskou Arábii, aby předala prezidentovi nová obvinění z těžkých zločinů. Podle OSN zemřelo v době protestů 219 lidí, někteří uhořeli ve věznicích. Skupina žen si stěžuje, že bezpečnostní složky během povstání znásilňovaly ženy a mučily lidi. Podrobnější informace naleznete na stránkách agentrury AP.

AP: Tunisia asks Saudi Arabia: Is Ben Ali dead?

The Washington Post: Tunisia asks Saudi Arabia: Is Ben Ali dead?

Yahoo!News: Tunisia asks Saudi Arabia: Is Ben Ali dead?

Ben Ali dies in Saudi Arabian hospital

Tunisia_no_confirmation_of_rumours_that_ben_ali_is_dead

Volba lidskosti