- Evropský rozhled - https://www.evropsky-rozhled.eu -

Currency wars

Currency wars běží v plném proudu mimo zpravodajství mainstreamu. Podstata je stejná jako i v minulých krizích, včetně nechvalně známé z roku 1929. Cílem je dosáhnout konkurenční výhody pro vlastní ekonomiku. Minule došlo k restrikcím na úrovni cel. Výsledek byl logický pokles tehdejšího HDP v různých ekonomikách. Nakonec devalvovali všichni. Hitler expandoval na dluh státní zakázky, dominantně zbrojní a před útokem byl na pokraji ekonomického krachu. Anexí ekonomicky mnohem méně postiženého Československa nastolil směnný kurz 1 Marka : 10 Kčs. Tak vysál bohatství ekonomiky.

Současné války nemohou probíhat v latentní fázi celními restrikcemi. Použijí se jiné: hygienické, ekologické, společenské a kurzové.

Všichni chtějí devalvovat, aby relativně zvýhodnili svoje exporty. Někteří nemohou (viz Euro ve Španělsku, Řecku nebo Slovensku).

A devalvovat chce i ČNB:

Singer (ČNB): Kurz koruny je silným a nevyčerpatelným nástrojem (+video) [1]

.

.

Je to špatná věc. Okamžitě to znamená zdražení dovážených produktů (energie). Okamžitě to znamená znehodnocení vkladů v Kč. Okamžitě to znamená zhodnocení vnějších dluhů.

Je to nejlepší věc, kterou může udělat ČNB. Podpoří se zakázky firmám, které o ně dnes přichází kvůli vysoké ceně.

Je to špatná věc. Zahraniční subjekty mohou nakupovat české nemovitosti včetně polí a lesů za směšné ceny.

Je to dobrá věc. Kdybychom byli v Eurozóně, museli bychom nechat krachovat produkce bez možnosti jim nepřímo pomoci. Tzv. deindustrializace probíhá v Eurozóně i USA ve prospěch Číny…

Reálný výsledek má tento dobrý dočasný konec. Zachovají se nám nominální mzdy.  Nevzroste dramaticky nezaměstnanost.  Zdraží se energie z důvodu kurzu Kč. Podniky budou prodávat do zahraničí.

V zahraničí se spustí další kolo kurzové války. Všichni budou sledovat výhodu kurzu. Všichni budou reagovat stejně.

Další kroky musí být logicky jiného typu.