Čtvrtek 25. dubna, 2024
Evropský rozhled

Do patnácti let budete naši otroci, křičeli prý muslimové

Bulvární deník Blesk dnes zveřejnil článek, ve kterém popisuje, jak skupina dvaceti muslimů napadla petiční stánek iniciativy Islám v České republice nechceme (IvČRN). Jak se podařilo zjistit redakci Evropského rozhledu, Blesk vycházel jen z jednoho jediného zdroje a to z tvrzení iniciativy, na kterou Ministerstvo vnitra opakovaně upozorňuje jako na extremistickou skupinu, která šíří o muslimech desinformace.

 
Petiční stánek iniciativy IvČRN proti údajnému rozšíření práv muslimů v České republice.
 

Podle Blesku v pátek kolem patnácté hodiny sbírala iniciativa IvČRN podpisy pod svoji petici proti přijímaní uprchlíků, načež je náhle brutálně napadla skupina arabských přistěhovalců. Následně cituje jednu z iniciátorek petice Evu Hrindovou (není jisté, zda jde o její pravé jméno), která tvrdí, že na ně muslimové křičeli: „‚Do 15 let budete naši otroci!‘“ Všechno prý zničili, do všeho kopali. Situaci musela uklidnit až policie.

V článku zcela chybí vyjádření policie či samotných muslimů, proto jsme se vydali pátrat po tom, co se doopravdy na místě stalo. Situaci na svém facebookovém účtu vrhá do zcela jiného světla až rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller, který takto zprostředkoval informace od policie.

„V Olomouci skupina antiislamistů nechávala podepsat kolemjdoucí petici proti imigraci. Několik zahraničních studentů Univerzity Palackého šlo okolo a po pár ostřejších slovech na adresu antiislamistů jeden ze studentů strhl plakát vyzývající k boji proti přistěhovalectví,“ popisuje rektor. Nic víc se dle Policie ĆR neodehrálo a policisté „brutální napadení“ řeší jako přestupek.

Rektor dále uvádí, že si on nebo pan děkan studenta pozve na rozhovor a vysvětlí mu, že takové chování do České republiky nepatří. Nevyloučil, že studentovi za incident hrozí i nějaká sankce.

„Xenofobie, kterou se vyznačuje článek v Blesku i řada diskusí k tomu případu, nás rozhodně nezdobí a je cestou do pekla. Ovšem nechci nikoho přesvědčovat, neboť k překonání xenofobie je nutné určité vzdělání a také jistá životní zralost. Obojího se nedostává ani redaktorům Blesku ani mnoha diskutujícím. Bohužel,“ uvádí pan rektor závěrem.