Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Facebook začal spolupracovat s policií, tisíce Čechů čekají potíže se zákonem

 
České Budějovice, 6. 7. 2013Maskovaní policisté během razie na uživatele Facebooku, sídliště Máj v Českých Budějovicích, pondělí 10. dubna 2017.
 
Společnost Facebook poprvé od svého založení ustoupila od striktního dodržování zákona SCA a zásad MLAT a začala od pondělí vydávat bezpečnostním složkám veškeré informace, o které si zažádají. Tisíce Čechů tak čekají výslechy a soudy za aktivity, o kterých si mysleli, že je Facebook nikdy vyšetřovacím orgánům nevydá.

„Facebooku se začalo přezdívat zóna zla. Lidé ho přestali používat k běžným účelům, ke kterým byl založen, to je ke komunikaci mezi přáteli, ale stal se místem zločinu. A nejde jen o šikanu a permanentní urážení druhých v diskusích, ale také o podněcování nenávisti vůči skupinám obyvatel, obchodování s drogami, zneužívání nezletilých, finanční podvody,“ vyjmenovává irská mluvčí Katherine Johnson, proč se rozhodli změnit podmínky a s lokálními institucemi jednotlivých zemí otevřeně spolupracovat na potírání zločinu.

Společnost Facebook doposud českým bezpečnostním složkám vydávala pouze informace v závažných případech a za tyto informace si účtovala nemalé poplatky. V mnohým případech proto složky žádost nevyplnily, protože jim chyběly peníze.

„Od pondělí došlo v jednání společnosti Facebook k razantnímu obratu. Poplatky za vydávání informací byly zcela zrušeny. Společnost přestala vyhodnocovat, jestli jde o závažný, nebo méně závažný případ, a vydává informace ve všech případech. Zpětně odpovídá i na staré žádosti podané tři roky nazpět,“ popisuje policejní mluvčí Andrea Grzyczová.

Potíže se zákonem tak čekají tisíce Čechů.

„Zakládal jsem lidem, které nenávidím, falešné profily, abych je společensky odrovnal. Kdybych dopředu věděl, že Facebook změní pravidla hry, nikdy bych to nedělal, protože vím, že za to hrozí dva roky vězení, “ vysvětluje mladík, který chce zůstat v anonymitě, ale redakce jeho jméno zná.

Poskytovatelé internetového připojení ale svoje klienty ubezpečují, že nevydá-li soud příkaz k poskytnutí informací, s bezpečnostními složkami rozhodně spolupracovat nebudou.

 
Fakta versus fikce

Rubrika Novinářská kachna si klade za cíl, aby se čtenáři naučili rozlišovat pravdivé zpravodajství od desinformací.

1. Otevřená spolupráce mezi společností Facebook a českými bezpečnostními složkami v pondělí uzavřena nebyla.

2. Katherine Johnson není mluvčí Facebooku.

3. Společnost Facebook spolupracuje s bezpečnostními složkami pouze ve vážných případech. Své uživatele o tom, že se o ně zajímají bezpečnostní složky, informuje, pokud není předem uvedeno, že by to ohrozilo vyšetřování.

4. Andrea Grzyczová není policejní mluvčí.

5. Přestože společnost Facebook s bezpečnostními složkami nespolupracuje v méně závažných případech, může nastat situace, že je pachatel přesto odhalen.

6. Žádný mladík, který by zákládal druhým osobám falešné profily, nám rozhovor neposkytl.

7. Poskytovatelé internetového připojení nemají povinnost vydávat bezpečnostním složkám informace, pokud k nim nevydal soud příkaz. Trestní řád ve svém ustanovení §88a umožňuje prostřednictvím soudu nařídit poskytovateli internetového připojení vydání údajů o telekomunikačním provozu.

8. Lživé zprávy bývají opatřeny pobuřujícími fotografiemi, které se ve skutečnosti týkají úplně jiných událostí. Tato fotografie nepochází z razie proti českým uživatelům Facebooku, ale z protiromských demonstrací v Českých Budějovicích.

9. Pod nepravdivé zprávy se také zpravidla nikdo nepodepíše svým pravým jménem. Pod Tygrem z cirkusu se ukrývá ve skutečnosti Ingrid Romancová.