POSLEDNÍ ČLÁNKYV neděli 15. dubna 2012 se na Václavském náměstí v Praze konala demonstrace Holešovské výzvy, během které vystoupil nejznámější český whistleblower Libor Michálek.

Libor Michálek se v očích české veřejnosti zviditelním tím, že ohlásil korupci na Státním fondu životního prostředí, za což byl následně odvolán ze své funkce. Nadační fond proti korupci o případu sepsal článek Kauza uplácení a manipulace veřejných zakázek na Státním fondu životního prostředí v kostce“.

Upravený přepis projevu, který přednesl v neděli večer během demonstrace (doslovný naleznete zde):

 

Libor Michálek (vpravo) během demonstrace Holešovské výzvy na Václavském náměstí v Praze, 15. duben 2012

 

Vážené dámy, vážení pánové,

chtěl bych vám dát naději. Naději, že když se ozveme a nenecháme věci kolem sebe tak, jak běží, tak změna je možná.

 

Odvolán z funkce ředitele SFŽP

Na Státním fondu jsem upozornil na korupci, ke které mě tlačil bývalý poradce pana Drobila, a den po podání trestního oznámení jsem byl odvolán z funkce. Další den potom rezignoval pan exministr životního prostředí Drobil. Policie kauzu stále vyšetřuje a ani pan Knetig, ani pan Drobil, dosud nebyli postaveni před soud, tak jako například pan Bárta nebo pan Škárka, protože mají za sebou silnější politické krytí. Věřím tomu, že spravedlnosti bude učiněno za dost a změny, ke kterým došlo jak na Nejvyšším státním zastupitelství, tak na Policejním prezidiu, mi dávají naději, že tato kauza nebude zametena pod koberec.

 

Úspora 30 % na běžných výdajích jednoho úřadu

Ať už trestní řízení dopadne jakkoliv, tak to, co bylo možné  sledovat na Státním fondu životního prostředí za uplynulý rok, je ukázka toho, že úspory se dají realizovat v řádu sta milionů korun jenom na jednom jediném úřadu. A není to o tom, že by někdo někoho vyhazoval z práce. Pod veřejným tlakem novinářů a reportérů, kteří se zajímali o to, co se vlastně na Státním fondu životního prostředí děje, se vedení fondu, které tam bylo dosazeno po mně, neodvážilo realizovat některé veřejné zakázky, které tam byly připravené různými kmotříky a kmotry. Oproti plánovaným výdajům, které měly být 830 milionů korun na rok, se uspořilo 250 milionů, a to jenom díky tomu, že nebyly hrazeny žádné právní, konzultační, reklamní a podobné pseudoslužby. Jeden úřad je tedy schopen uspořit 30 % na běžných výdajích (nemluvě o kapitálových výdajích)  a opravdu to není žádné science fiction. Ve veřejných zakázkách, které v České republice činí asi 600 miliard korun, je možné několik desítek miliard uspořit. Takže změna je opravdu možná a příkladem nám mohou být sousední země.

 

Zdanění švýcarských kont občanům Německa

Nevím, jestli jste sledovali německou kauzu, kdy ve Švýcarsku bylo zjištěno na několika desítkách účtů, že němečtí občané měli významně vyšší prostředky, než jak vyplývalo z jejich daňových přiznání. Mezi Německem a Švýcarskem byla uzavřena dohoda o tom, že všechny příjmy, které jsou na účtech nad rámec daňových přiznání, budou zdaněny 40 %. Tato jediná dohoda zvýšila Německu roční příjmy podle odhadů o 130 – 150 miliard eur, což pro vaší představu jsou dva státní rozpočty České republiky.

 

Kalousek a jeho charakter

(z davu: Tohle dělá Kalousek!)

Ano, pan Kalousek je klasickým člověka, který je možná velmi…

(dav přerušil proslov)

Pan Kalousek je určitě velmi inteligentní člověk a má velmi dlouhou praxi, ale problémem našich politiků je charakter. Můžete mít sebeinteligentnější lidi, ale pokud ti lidé nejednají ve prospěch veřejného zájmu, tak se potom nemůžeme divit tomu, jak se dvanáct miliard Mostecké uhelné válí na švýcarských účtech a jak nás švýcarská prokuratura přesvědčuje, abychom se připojili k trestnímu oznámení. Ve chvíli, kdy má pan ministr financí své důvody, aby nekonal, se potom nelze divit tomu, že nejsou prostředky v jiných oblastech.

(z davu: Takže demisi!)

Demisi, ano.

 

Referendum o odvolatelnosti politiků

(Demisi, demisi, demisi… ozývá se z davu a jeden z demonstrantů se na pana Michálka obrací se zjištěním, že pokud se Škarka nezdá mandátu a půjde do vězení, bude nadále pobírat poslanecký plat.)

Byla tady poznámka, že pokud by pan Škárka nastoupil do vězení, tak bude nadále brát poslanecký plat. Opravdu máme daleko k právnímu státu. Naše zákony jsou v řadě oblastí nedokonalé, ale máme se kde inspirovat.

Bylo tady zmíněno Švýcarsko, kde je možné odvolat politiky skrze referendum. K vyhlášení referenda stačí získat 50 tisíc podpisů. V naší zemi je to 250 tisíc podpisů. Navíc podle návrhu vlády by ještě k vyhlášení referenda bylo zapotřebí získat souhlasná stanoviska Poslanecké sněmovny a Senátu. A aby se podle výsledků referend nemuseli řídit, tak navýšili ještě kvora – aby bylo referendum platné, bude se ho muset účastnit 50 % voličů.

Ve Švýcarsku nic takového není, tam opravdu stačí získat 50 tisíc podpisů k tomu, aby bylo vyhlášeno referendum o platnosti zákona, který projde tamějším parlamentem a veřejnosti se z jakýchkoliv důvodů nelíbí. U nás nic podobného není. V zahraničí je možné, aby se konalo referendum o odvolatelnosti politiků.

Ve chvíli, kdy si politici uvědomují, že další volby budou někdy za čtyři roky, tak je nic nemotivuje k tomu, aby správu země dělali odpovědně a poctivě. Ve chvíli, kdy je tu hrozba, že právě v referendu mohou být odvoláni, a to třeba už po půl roce, či po roce, co se dostanou do vlády nebo do parlamentu, tak i ti, kteří nemají charakter, mají minimálně motivaci, aby něco odpovědného pro tu zemi udělali.

Volba lidskosti