Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Internet nezná Ruslana Boširova, podezřelého z otravy Skripala. Někdo se však snaží zasadit jeho příběh do Prahy

 

Záhadná fotografie na internetu schovaná v archivu TinEye, kde je osoba velmi podobající se Ruslanu Boširovovi, když byl mladší. Fotografii používá jen málo ruských webových portálů, v České republice pouze prorusky orientovaný a často v médiích zmiňovaný jako desinformační portál AC24.
Záhadná fotografie na internetu schovaná v archivu TinEye, kde je osoba velmi podobající se Ruslanu Boširovovi, když byl mladší. Fotografii používá jen málo ruských webových portálů, v České republice pouze prorusky orientovaný a často v médiích zmiňovaný jako desinformační portál AC24. Mělo by jít o fotografii komiků podle ruských médií.

 

Ruslan Boširov, údajný travič agenta Skripala, podle veřejně dostupných záznamů na internetu neexistuje, a to přestože jde o středního podnikatele. Na tuto skutečnost poukázal Mychajlo Kuzněcov a Roman Burko v článku „Ruslan Boširov a Alexandr Petrov pohořeli na krycím příběhu s podnikáním (rozhovor)“ speciálně napsaném pro stránky InformNapalmu.

Evropští rozhledáři zkoušeli za použití forenzně analytických nástrojů najít na internetu jakoukoliv veřejnou informaci týkající se Ruslana Boširova, kde by nebyl spojován s Alexandrem Petrovem, novičokem, agentem Skripalem, Putinem a klíčovým slovem „zprávy“ a zpráva by byla starší prvního spojení Boširova s kauzou Skripal. Zjistili jsme, že taková zmínka o něm neexistuje. Pokud by se jmenoval Ruslan Baširov, informací by bylo nespočitatelné množství, ale pro jméno Boširov se na internetu nenachází mimo sociální sítě ani jeden záznam. A to pro údajného středního podnikatele v oblasti fitness a zdravé výživy je opravdu málo.

 

Facebookový profil Ruslana Boširova, který je v zahraničních médiích spojován s možným profilem Ruslana Boširova.
Facebookový profil Ruslana Boširova, který je v zahraničních médiích spojován s možným profilem Ruslana Boširova.

 

Místo toho se na Facebooku objevil profil se jménem Ruslan Boshirov (ID: 100005890686501) se čtyři roky starou timelinovou fotografií z pražského Staroměstského náměstí. K němu britský bulvární deník Daily Mail uvádí strhující příběh o záhadné události, jež se odehrála před pěti lety v Praze. Tehdy se jakási Ukrajinka Yulia Chopivskaya setkala na 30 minut v Praze s mužem, který se představil jako Ruslan Boširov. Kvůli ní si založil na Facebooku profil a údajně se stala jedinou osobou v jeho přátelích. Yulia dodává, že Ruslana z fotografií zveřejněných britskou policií s pětiletým odstupem nepoznává. Dnes už s ním na Facebooku navíc není v kontaktu a v jeho přátelích se nenachází. Osobu jménem Yulia Chopivskaya jsme forenznímu zkoumání zatím nepodrobili.

Na profil, nyní v médiích označovaný za potenciální profil novičokového traviče, jsme se zaměřili již dříve vyvinutým Facebookovým detektivem a snažili jsme se zachytit všechny digitální stopy, které po sobě zanechal na internetu. Ačkoliv těch stop je velice málo, některé jsou zajímavé.

V úvodu podotkneme, že nedokážeme prokázat, zda tento profil je opravdu nějak propojený s Ruslanem Boširovem, zabýváme se jím jen proto, že s ním a s Prahou je v zahraničních médiích spojován. Nevíme ani, jestli se profil od počátku svého založení jmenoval Ruslan Boširov, nebo tak byl přejmenován dodatečně v souvislosti s kauzou Skripal. Tato informace se dá ovšem dodatečně zjistit za malý poplatek přes API PIPL, kde by mohl být uveden i registrační mail profilu, telefonní číslo a jiné údaje.

Profil nikdy nikde nekomentoval, nikdy nebyl nikým označen na fotografii ani videu. Nemá žádné přátele, což jsme zkoušeli prokázat skrze intersekci společných přátel s lidmi, kteří údajně pracují pro stejnou společnost jako on. I kdyby měl seznam přátel skryt, jejich společné přátele to odkryje.

Sdílel jen jednu jedinou fotografii a to fotku Staroměstského náměstí, kterou nahrál na Facebook 11. října 2014. Tu fotku sám označil jako „to se mi líbí“. Podle stránek TinEye pro reverzní vyhledávání fotografií se tato fotka již nikde jinde na internetu nenachází. Metadata ve fotografii nic významného neodhalila, Facebook je totiž upravuje.

Profil Ruslana označil dvě místa, která navštívil. Jde o Rusko a Moskvu. Likoval pouze dvě stránky, a to hlavní stránku Facebooku a stránku Круг, Михаил Владимирович, čili stránku již zemřelého ruského zpěváka Michaila Vladimiroviče Kruga. V roce 2002 byl ve svém domě Krug smrtelně zraněn neznámými útočníky, později genetické testy ukázaly, že jej zabil Dmitrij Veselov, rovněž zavražděn téhož roku v Tvéru.

 

Facebookové stranky, kterým profil dal like.
Facebookové stranky, kterým profil dal like.

 

Do interakce přišel pouze se dvěmi fotografiemi. Se svojí již zmiňovanou timelinovou a s fotografií Château de Chenonceau z 1. července 2013, kdy jí dal like. Chenonceau je zámek situovaný cca 240 km jihozápadně od Paříže, nedaleko soutoku řek Cher a Loira. Jde o druhý nejnavštěvovanější zámek ve Francii.

 

Fotografii Château de Chenonceau z 1. července 2013 dal jako jediné like.
Fotografii Château de Chenonceau z 1. července 2013 dal jako jediné like. Fotografii lze po prokliknutí zvětšit.

 

Na Facebooku uvádí, že je zaměstnancem společnosti Headway. Firma se zabývá systémem sledování veřejných zakázek ve farmaceutickém průmyslu, komplexním systémem výběrového řízení nákupů ve všech odvětvích ekonomiky a výzkumem trhu státních nákupů léčiv, zdravotnického zařízení a zdravotnických prostředků.

Na Facebooku prohlašuje dalších 16 osob, že pracují pro stejnou společnost. Například za IT ředitele se označil Alexandr Gembik. Podle jeho profilu se firma zabývá také odbornými posudky na lékařské přípravky.

Poslední veřejnou informací je, že navštěvoval školu č. 211. Zde je těžké určit, o jakou jde přesně školu, ale pokud se budeme držet na území Ruské federace, mohla by to být střední škola Pierra de Coubertina v Petrohradě. Stránka školy byla na Facebooku vytvořena v roce 2012, stejně jako byly založeny stránky společnosti Headway podle whois výpisu.

Co se týče sítě VKontakte, zde existoval profil, kde byla stará fotografie osoby velmi se podobající Ruslanu Boširovi a tento profil nesl jméno Ruslan Boširov. Momentálně je ale smazaný, pravděpodobně šlo ale o falešný profil, zrušen byl po 7. září 2018. Dobová fotografie byla pouze vystřižena z větší fotografie, která se nacházela již na jiném místě v síti internet. Profil navíc likoval zprávy RT a Antimajdan a tvrdil, že Boširov se narodil 1. února 1905. Bydlí údajně v nigerijském městě Maradi. Fotografie velmi se podobající Ruslanu Boširovovi se dle TinEye vyskytuje už pouze v jejich archivu. Google fotografii nachází na více místech, v ruském tisku uvádějí, že jde o parodující komiky. Je to jen jedna z ukázkovych stop, kdy dva parodující komici dokáží ztížit práci forenzním analytikům. Kdyby si například pravý Ruslan Boširov dal za profilovou fotografii tohoto komika, těžko byste profil považovali za důvěryhodný.

 

Pravděpodobně falešný profil Ruslana Boširova, který byl po 7. září 2018 smazán ze sítě VKontakte. Zajimavostí je fotografie, kterou používá jen málo ruských zpravodajských kanálů a český web AC24. Po prokliku lze obrázek zvětšit.
Pravděpodobně falešný profil Ruslana Boširova, který byl po 7. září 2018 smazán ze sítě VKontakte. Zajimavostí je fotografie, kterou používá jen málo ruských zpravodajských kanálů a český web AC24. Ruská média uváději, že jde o komiky. Po prokliku lze obrázek zvětšit.

 

Na Vkontakte ale existuje ještě jeden podezřelý profil opět jména Ruslan Boširov. Zde se uvádí, že studoval na Moskevské státní univerzitě M. V. Lomonosova, druhé největší univerzitě v Rusku. Rok zakončení 2004. Měl se zde věnovat oblasti hydrologického sucha v oboru geografie. Momentálně žije v Rusku. Zajimavostí je, že na Vkontakte je sledován dalšími osobami, které studovaly na stejné univerzitě.

 

Profil na VKontakte, který je sledován osobami studujícími na stejné univerzitě.
Profil na VKontakte, který je sledován osobami studujícími na stejné univerzitě.