Čtvrtek 25. dubna, 2024
Evropský rozhled

Jak informují ruská média o dění kolem sochy maršála Koněva ke dni 13. 9. 2019

 

Pouliční výstava k osvobození Prahy vojáky Rudé armády u Ruského střediska vědy a kultury.
Pouliční výstava k osvobození Prahy vojáky Rudé armády u Ruského střediska vědy a kultury.

 

Rozhodnutí Prahy 6 odvézt sochu maršála Koněva z náměstí Interbrigády zatím na blíže neurčené místo neplní jen stránky českých médií, ale také těch ruských. Připravili jsme letmý přehled, o čem ruská média informovala v pátek 13. září 2019. Zároveň věříme, že naši čtenáři jsou natolik znalí, že i bez dovysvětlujících komentářů dokáží rozpoznat rozdíly v informování mezi českými a ruskými médii a dokáží si informace sami ověřit.

 

Kommersant

Galina Dudina v článku „Památníky nelze ochránit. V Praze chtějí přemístit památník maršála Koněva“ píše pro ruský Kommersant, že zastupitelé Prahy 6 se rozhodli přemístit památník maršála Koněva. Na jeho místě by měl vzniknout nový pomník osvoboditelům Prahy. S tímto rozhodnutím nesouhlasí ani ruské velvyslanectví, ani prezident Miloš Zeman.

Ruská ambasáda z rozhodnutí Prahy 6 není překvapena, protože to bylo právě tamější zastupitelstvo, které proti pomníku zahájilo svou kampaň urážející památku nejen vojáků Rudé armády, ale i Čechů a Slováků bojujících za osvobození Československa.

Pro prezidenta Miloše Zemana je pomník symbolem vojáků, kteří zahynuli při osvobozování Prahy a Československa.

V České republice každoročně vandalové útočí na památníky vojáků Rudé armády. Mezi zeměmi platí Smlouva mezi Českou republikou a Ruskou federaci o přátelských vztazích a spolupráci ze dne 26. srpna 1993, pod kterou spadá i o ochrana vojenských památek. Podle místních úřadů se ale dohoda vztahuje jen na vojenské hroby.

Památník maršála Koněva byl postaven na 35. výročí osvobození Prahy 1. ukrajinským frontem Rudé armády pod jeho velením. Starosta Prahy 6 Oldřich Kolář (zde je chyba ve jméně, správně se starosta Prahy 6 jmenuje Ondřej Kolář) navrhl památník přemístit na pozemek Velvyslanectví Ruské federace nebo opatřit ho dovysvětlujícími tabulkami o zapojení maršála Koněva do potlačení Maďarského povstání v roce 1956 či o jeho údajných průzkumných cestách před vstupem sovětských vojsk do Československa v roce 1968. Ruské velvyslanectví se proti cedulkám ohradilo a text o nich označilo za neodpovídající historické pravdě.

Připomíná se rovněž, že z radnice zmizela památní deska z roku 1946.

Podle starosty Koláře obyvatelé Prahy 6 pomník maršála Koněva nechtějí a jeho opravy stojí každý rok stovky tisíc. Ruská federace rozeslala protestní dopisy Ministerstvu zahraničních věcí a Veřejná komora Ruské federace se obrátila na OSN.

Ruské velvyslanectví považuje za znesvěcení památky osvoboditelů Prahy i zakrytí sochy lešením a plachtami.

Podle Kommersantu místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na Twitteru uvedl, že diskuse měli vést historici a ne politici. Vyjádřil svůj názor, že podle něj se pomníky bořit nemají. Prezident Miloš Zeman uvedl, že úřady chtějí na místě Koněvova památníku stavět podzemní garáže (v ČR označeno za desinformaci).

Kommersant dále upozorňuje na některé ruské politiky, kteří svými výroky ztěžují situaci.

Ministr kultury Vladimír Medinskij přilil olej do ohně. Nazval totiž starostu Prahy 6 nacistou. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček nyní očekává omluvu. Ruské velvyslanectví české politiky označilo za iniciátory „války“ se symboly vítězství nad fašismem. Senátor Sergej Cekov dokonce zvažoval uvalit na Českou republiku ekonomické sankce, jak uvedl pro Ria Novosti.

Přímo z Prahy ilustrační fotografii poskytl Alexandr Daničev (Алексей Даничев) z RIA Novosti (pod tuto mediální agenturu spadá i Sputnik).

 

Inosmi

Inosmi přineslo překlad rozhovoru Ondřeje Soukupa s dcerou Koněva pro Aktuálně.cz

 

Tass poprvé

Agentura Tass zpravuje o předvolání velvyslance Ruské federace na Ministerstvo zahraničních věcí ohledně výroků ruského ministra kultury Vladimíra Medinského. Alexandra Zmejevského tam pozval náměstek Aleš Chmelař kvůli nepravdivým a urážlivým výrokům. Chmelař zároveň uvedl, že Česká republika plní Smlouvu mezi Českou republikou a Ruskou federaci o přátelských vztazích a spolupráci, ale památník maršála Koněva je vnitřní záležitostí České republiky.

Ruský ministr kultury označil starostu Prahy 6 za nacistu a zároveň poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi, že je proti odstranění sochy. Při osvobozování Prahy padlo 12 tisíc vojáků Rudé armády. Vděční obyvatelé Prahy postavili památník a potom nějaký starosta chce památník demontovat…

Ruské ministerstvo zahraničí se v pátek proti přesunu památníku ohradilo a řeklo, že rozhodnutí na komunální úrovni bude mít dopad na vzájemné vztahy České republiky a Ruské federace. Rozhodnutí odstranit sochu Koněva nezůstane bez odpovědi.

 

Tass podruhé

V druhém článku se agentura Tass rozepisuje právě o této odvetě ruského Ministerstva zahraničních věcí.

Přemístění sochy může vážně zastínit rusko-české vztahy. Ministerstvo ve svém zveřejněném komentáři vyjadřuje pobouření nad rozhodnutím Prahy 6 odstranit památník Koněva, který s 1. ukrajinským frontem osvobodil Prahu od nacistů v roce 1945. Zároveň tento krok považují za porušení dohody z roku 1993.

 

Rádio Sputnik

Rádio Sputnik zmiňuje, že prezident Miloš Zeman považuje situaci kolem pomníku za hanbu. Zveřejňuje dále vyjádření politického analytika mezinárodní monitorovací organizace CIS-EMO Stanislava Byšoka, kterého v České republice znají pouze čtenáři prorusky orientovaných médií.

 

Rambler

Na portálu Rambler si kladou otázku, zda Prahu osvobodil Koněv nebo Vlasov.

 

RBC

Ruská státní televize RBC se zabývá vyjádřením prezidenta Miloše Zemana, který pro TV Barrandov označil situaci s odstraněním památníků za ostudu. Koněv je podle prezidenta symbolem padlých vojáků Rudé armády při osvobozování Prahy a Československa.

 

Vesti

Hlavní stránku Vesti.ru vyplnil článek o přepisování historie ze strany pražských zastupitelů.

V tomto článku, sdíleném i Velvyslanectvím Ruské federace na své facebookové stránce, informují o tom, že se zastupitelé Prahy 6 rozhodli přemístit sochu maršála Koněva. Český prezident Miloš Zeman to označil za ostudu své země. Mnoho krajanů s ním souhlasí. Názor zastupitelů to ale nezměnilo. Korespondentka Všeruské státní televizní a rozhlasové společnosti Anastázie Popová se pokusila zjistit, proč byl rozhodující názor sochu odstranit.

Veterán Jiří Kadeřábek lituje, že pražská mládež se o historii vůbec nezajímá. Rozhodnutím Prahy 6 je šokován. Toto barbarství je ale pro někoho politikou, na které staví.

V článku dále připomínají Lidice. Byl to právě 1. ukrajinský front pod vedením maršála Koněva, který obětem postavil památník (?). Osvobodili také lidické ženy ze zajetí.

V článku dostává prostor Maria Koněvová, dcera maršála Koněva, která mluví o mazání historie.

Alexandr Vatutin, vnuk Hrdiny Sovětského svazu Nikolaje Vatutina, prohlásil, že boj proti památkám druhé světové války je projevem zbabělosti.

Místní úřady se již dříve pokusily přepsat historii skrze dovysvětlující cedule o maršálově zapojení do potlačení Maďarského povstání v roce 1956 a do invaze sovětských vojsk do Československa v roce 1968, ačkoliv o tom v archivech nejsou žádné informace.

V závěru článku připomínají, že v Rusku jsou památníky českých legionářů. Pro Českou republiku jde o hrdiny a osvoboditele, ale Rusové je vnímají jako účastníky vojenské intervence. V Čeljabinsku stojí takový pomník přímo na nádvoří. Přesto se k pomníkům v Rusku chovají s úctou.