Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

Noční vlci přijeli do Bratislavy s dvouhodinovým zpožděním

 

 

V neděli 5. května 2019 se na bratislavský Slavín začal sjíždět ruský motorkářský a propagandistický gang Noční vlci pod záminkou uctění padlých vojáků Rudé armády v druhé světové válce. Počasí jejich akci nepřálo. Z mraků se snášel na pohřebiště studený déšť a foukal vítr, který ohýbal deštníky. Motorkáři nabrali bezmála dvě hodiny zpoždění.

 
Stáli na straně Nočních vlků

Jako prvního jsme mezi účastníky poznali Miloša Zverinu, zakladatele a předsedu občanského sdružení Slavica, který k nám do České republiky zavítal na Slovanskou Prahu 2018. Na Slavíně držel ornamentový transparent se symbolem Nočních vlků, slovanským kruhem, vlajkami států, ve kterých žijí Slované a nápisem v azbuce, který v překladu zní Slovanský svět.

Pod památníkem postával v dobové uniformě Jan Lenický, i když jak uvádí na svých facebookových stránkách, uniforma, kterou měl na sobě, byla východiskem z nouze, a pomohl mu s ní Stewe Boci Matieska. Vedle něho se držel masér Ivan Kocúr.

Přítomni byli ale i poslanci Národní rady, obdoby českého Parlamentu. Přišel například Peter Marček. Původně byl do Národní rady zvolen za stranu SME RODINA – Boris Kollár, ale v červnu 2016 ho strana vyloučila a stal se nezařazeným poslancem. V srpnu 2018 odcestoval na okupovaný poloostrov Krym a s ruskými představiteli podepsal dohodu o vytvoření Evropsko-Krymské obchodní dohody. Nebyla to jeho poslední cesta, v dubnu 2019 odcestoval na Jaltské mezinárodní ekonomické fórum.

Další z poslanců, který se na Slavíně objevil, byl Igor Choma ze strany Smer-SD a bývalý primátor města Žiliny. Na místě měl být ještě jeden poslanec, ale neviděli jsme ho.

Mezi posledními, které jsme na zahraniční cestě identifikovali, je Marek Pastucha.

 

Miloš Zverina z OZ Slavica
Miloš Zverina z OZ Slavica

Poslanec Národní rady Peter Marček (v modré kapuci)
Poslanec Národní rady Peter Marček (v modré kapuci)
Jan Lenický zahájil pochodem k pomníku na Slavíně pietu Nočních vlků
Jan Lenický zahájil pochodem k pomníku na Slavíně pietu Nočních vlků

 
Demonstrovali proti příjezdu Nočních vlků

Proti příjezdu Nočních vlků se postavilo Progresivne Slovensko/Spolu pod vedením poslance Martina Poliačika a Občianska konzervativná strana s poslancem Ondrejem Dostálem. Skupina asi padesáti lidí postávala na schodišti před památníkem a držela v rukách vlajky Evropské unie a Ukrajiny. Progresivne Slovensko uvádí, že Ukrajinci se chtěli dostat tam, kde jsou nyní Slováci – do Evropské unie. Ale zaplatili za to válkou, ve které již bylo zabito přes 10 000 lidí a mnoho dalších trpí na okupovaných územích. Na začátku války stál i motorkářský gang Nočních vlků (jeho členové se do ozbrojeného konfliktu přímo zapojili). Svojí přítomností Progresivné Slovensko ukázalo, že se nebojí postavit Putinovo propagandě a budou nadále strážit hodnoty liberální demokracie.

Podobně se proti Nočním vlkům postavil i Michal Šimečka. Noční vlky podle svého příspěvku na Facebooku nepovažuje za neškodný motorkářský gang na výletě. Jsou prodlouženou rukou Putinova režimu. Jejich jízda není jen symbolickou připomínkou padlých vojáků, ale jde také o demonstraci síly a moci. Noční vlci chtějí na svých cestách vzbuzovat strach. Proto je důležité ukázat jim, že strach Slováci nemají. Například pouhým připomenutím, že Slovensko je členská země Evropské unie.

Dalším důvodem, proč demonstrovat proti Nočním vlkům, je podle Šimečka nenechat si ukrást vlastní dějiny. Kromě pochovaných ruských vojáků na Slavíně je nutné připomínat si i oběti Rumunů, Ukrajinců. Američanů a jiných vojáků, kteří položili život za osvobození Slovenska. Dále je nutné dějiny vnímat v souvislostech, tedy i v kontextu brutality sovětského režimu. Nesmíme extrémistům dovolit, aby si vykládali dějiny po svém, zakončil svůj příspěvek Šimečka.

Na sociální síti Facebook se proti příjezdu Nočních vlků pořádala ještě událost nazvaná Sláva osloboditeľom – aj Ukrajincom, Rumunom, Američanom, Britom k připomenutí obětí, na které se v dnešní době často zapomíná. Evropa i Slovensko bylo osvobozeno i díky Ukrajincům, Rumunům, Britům, Američanům. Slovensko osvobodili ale i Češi a Slováci, kteří po válce museli čelit komunistickým perzekucím, o kterých se na slovenských školách neučí. Pokusy o přepisování dějin a hranic ale nekončí, a jízda Nočních vlků je takovým pokusem o přepisování dějin. Noční vlci glorifikují režim, který de facto pomohl druhou světovou válku vyvolat.

 

Příjezd Nočních vlků na Slavín.
Příjezd Nočních vlků na Slavín.

Vlajka neuznané Luhanské lidové republiky
Vlajka neuznané Luhanské lidové republiky
Noční vlci s transparenty
Noční vlci s transparenty
Opět transparent hodící se spíš ke konfliktu na Ukrajině než k uctění památky padlých vojáků Rudé armády v 2. světové válce
Opět transparent hodící se spíš ke konfliktu na Ukrajině než k uctění památky padlých vojáků Rudé armády v 2. světové válce
Noční vlci se symbolem svého motorkářského gangu.
Noční vlci se symbolem svého motorkářského gangu.
Noční vlci pro změnu s vlajkou neuznané Doněcké lidové republiky.
Noční vlci pro změnu s vlajkou neuznané Doněcké lidové republiky.

 
Příjezd Nočních vlků na Slavín

Noční vlci dorazili na Slavín s téměř dvou hodinovým zpožděním. V jejich čele kráčel Andrej Bobrovský, protože vůdce Nočních vlků Alexandr „Chirurg“ Zaldostanov se dostal na sankční list USA i Evropské unie. Ačkoliv Noční vlci tvrdí, že na svých cestách vítězství jedou uctít oběti vojáků Rudé armády v druhé světové válce, nesli s sebou vlajky Doněcké a Luhanské lidové republiky, neuznaných států „vzniklých“ po vypuknutí konfliktu na Ukrajině, které v době druhé světové války vůbec neexistovaly a nemají tedy nic s obětmi druhé světové války společného. Delegace se během piety ani nezašla podívat na čestné pohřebiště vojáků nacházející se hned vedle pomníku na Slavíně, nepoklonili se k žádnému z hrobů padlého vojáka. Nedržela se ani minuta ticha za padlé, nezazněl ani projev, který by připomenul některý z hrdinských činů alespoň jednoho jediného vojáka.

Po skončení akce se Noční vlci se slovenskými příznivci přesunuli na Velvyslanectví Ruské federace v Bratislavě, kde je přivítal velvyslanec Alexej Leonidovič Fedotov.

Diplomatické vozy ruské ambasády byly vidět i na Slavíně (mimo jiné i diplomatické vozy Ukrajiny).

 

Řada podporovatelů Nočních vlků je přišla přivítat v paramilitantních uniformách domobraneckých skupin
Řada podporovatelů Nočních vlků je přišla přivítat v paramilitantních uniformách domobraneckých skupin

Detail na motorkáře
Detail na motorkáře

 

Odlišnosti od České republiky

Příjezd Nočních vlků na Slovensko byl mnohem klidnější než bývá zvykem v České republice. Ačkoliv proti sobě stály dvě názorově odlišné skupiny, jejich přítomnost se obešla bez zbytečných urážek, napadání a nedošlo ani na fyzické útoky či poškozování majetku. Obě skupiny oddělovaly sotva dvě desítky běžně uniformovaných policistů, těžkooděnci nebyli nikde vidět.

 

Demonstranty od sebe oddělovali policisté v běžných uniformách
Demonstranty od sebe oddělovali policisté v běžných uniformách

Opět detail na slovenské policisty
Opět detail na slovenské policisty