- Evropský rozhled - https://www.evropsky-rozhled.eu -

Occupy Wall Street stále trvá…

 

Jak vznikl hashtag #OccupyWallStreet                                                 

Když zahlédnete hashtag #OccupyWallStreet, měl by se vám na mysli vybavit Zuccotti park, který od 17. září obývají lidé různého věku a profesí s jedním společným cílem – skoncovat jednou provždy s chamtivostí a nenasytností všech banksterů.

Zakladatel magazínu Adbuster a spoluzakladatel Adbusters Media Foundation, Kalle Lasn [1], ke vzniku hashtagu dodává:

„Máme síť 90 tisíc kulturních jammerů, kteří se pohybují v nejrůznějších rovinách. Nejintenzivnější brainstorming se odehrával mezi mnou a editorem Adbusteru Micahem Whitem, který žije v Berkeley. Byli jsme to my dva, kdo se rozhodli použít hashtag #OccupyWallStreet. Když pak OWS odstartovalo, a to i zásluhou videí skupiny Anonymous, lidé začali vymýšlet vlastní hesla, přicházeli s nejrůznějšími záběry, až se nakonec OWS zformovalo do takové podoby, kterou by předtím nikdo z nás v brainstormingu nevymyslel.“

Skupina Adbuster [2] před vypuknutím demonstrací vytvořila také propagační plakát, na kterém je zobrazena mladá tanečnice stojící na hřbetě sochy býka z Wall Street a za ní je v mlze silueta rozhořčených demonstrantů v plynových maskách. V horní části plakátu je červeným písmem napsáno: „Jaký je náš požadavek?“

Na skupinu Adbusters se od té doby snesla nejedna kritika, protože doposud nikdo neslyšel odpověď na onu klíčovou otázku. Znamená to snad, že odpověď již nikdy neuslyšíme? Ne, ukazuje se, že první požadavek bude vznesen 29. října 2011, kdy lidé po celém světě vyjdou do ulic a budou žádat zavedení daně Robina Hooda. Alespoň o tom svědčí komentáře na sociální síti Twitter.


 

 

Chceme daň Robina Hooda!

Skupina Adbusters se domnívá, že současnou finanční krizi by vyřešila daň Robina Hooda [3], jejíž počátky přicházejí z Velké Británie.

Finanční krize a recese zanechaly ve Velké Británii obrovské díry v oblasti veřejných financí a pracovní pozice a veřejné služby se ocitly v ohrožení.

Podle zakladatelů myšlenky daně Robina Hooda nastal čas spravedlnosti pro běžné rodiny a podnikatele. Nastal čas spravedlnosti pro jednu z pěti britských rodin, která se musí rozhodnout, jestli nakoupí jídlo, nebo zaplatí účet za teplo. Daň Robina Hooda by měla přinést spravedlnost pro milióny lidí po celém světě, kteří kvůli finanční krizi čelí tváří v tvář chudobě.

Tisíce příznivců daně Robina Hooda se domnívají, že by se banky a ostatní finanční sektor měly podílet na uklizení nepořádku, který pomohly vytvořit.

Hnutí, které daň prosazuje, se zavázalo snížit chudobu tím, že se zavede daň z finančních transakcí. V pozadí hnutí stojí charity, zelené skupiny, odbory, slavné osobnosti, náboženští vůdci a politici.

Ze světových vůdců jmenujme francouzského prezidenta Sarcozyho, německou kancléřku Merkelovou či španělského premiéra Zapatera.

Z podnikatelů za hnutím stojí například prezident britské FSA, lord Turner, finančník George Soros či americký investor Warren Buffett.

 

Nepodařené  vystěhování demonstrantů ze Zuccotti parku

Starosta New Yorku Bloomberg měl v plánu vystěhovat demonstranty na několik hodin ze Zuccotti parku, z důvodu jeho vyčištění.

Ačkoliv starosta původně tvrdil, že demonstranti mohou zůstat v parku na neurčito, nakonec přišel nečekaný zvrat a oznámil jim, aby do pátku 14. října místo vyklidili.

Žádost o vyčištění parku podala společnost Brookfield Office Properties, která park vlastní jako tzv. „POPS [4]“  (privately owned public space), což lze volně přeložit jako veřejné prostranství ve vlastnictví soukromých osob.

Generální ředitel Brookfield Office Properties napsal newyorské policii dvoustránkovou žádost o asistenci při vyklízení parku, kterou si můžete přečíst níže.

V žádosti se například píše, že kvůli pobytu demonstrantů v parku vzniklo několik problémů, které musí být okamžitě vyřešeny. Například hrozí, že voda pronikne do podzemní elektrické sítě a obyvatelé parku se tak vystavují riziku zásahu elektrickým proudem.

Demonstranti si však vystěhování z parku den před vypuknutím tzv. „Světové revoluce“ (#Globalrevolution) nenechali líbit a sepsali petici proti rozhodnutí starosty Bloomberga:

http://civic.moveon.org/defend_ows/?rc=c4_defend_ows_letter.fb.v3.g0 [5]

Na pozadí celé události se navíc odehrávala právní bitva [6] o tom, jestli se smí v Zuccotti parku konat demonstrace, pokud se jedná o veřejné prostranství ve vlastnictví soukromých osob.

Zároveň na pátek 14. 10. 2011 v 6:00 hod. vyzvali Američany, aby se připojili k odporu proti vystěhování z parku. Akce se nakonec zúčastnilo kolem dvou tisíc osob.

Všechny tři akce měly za následek, že starosta Bloomberg vystěhování demonstrantů z parku na několik dní odložil.

 

V CityBank byly zatčeny desítky lidí, když chtěli zrušit účty

Ani společenský oblek a šeková knížka v ruce neuchránily mladou ženu před zatčením poté, co se vydala do budovy CityBank [7] v den, kdy bylo naplánované hromadné rušení bankovních účtů jako jedna z forem protestu proti finančníkům.

Při odchodu z banky byla žena policisty v civilu zadržena. Snažila se jim vysvětlit, že nic neudělala a je jen zákazníkem CityBank, ale nepomohlo jí to.

Ten den byla jednou z 24 zadržených osob v CityBank nedaleko Washington Square Park na Manhattanu.

CitiBank na svoji obhajobu prohlásila, že demonstranti v budově dělali potíže a odmítali banku opustit, ačkoliv k tomu byli několikrát vyzváni. Údajně pouze jedna osoba požádala o zrušení účtu a té vyšli vstříc.

 

Na demonstraci se objevil slovinský filosof Slavoj Žižek

Na demonstraci Occupy Wall Street v Zuccotti parku se objevil slovinský filosof Slavoj Žižek, který do povědomí Čechů vstoupil jako filosof, který diskutoval s Julianem Assangem v živém vysílání moderovaném Amy Goodmanovou z Democracy Now!

Během proslovu zmínil například starý vtip o disidentovi, který se chystal na cestu do ruského pracovního tábora na Sibiři. Jelikož si byl vědom, že jeho dopisy budou cenzurovány, řekl svým známým, že jim bude psát jednoduchým kódem – modrým inkoustem bude popisovat pravdu a červeným bude vyjadřovat lež. V první dopise, který od něj obdrželi, rozjařeně popisoval tábor jako místo, kde mají krásná apartmá, skvělé jídlo, krásné ženy, ale jedinou věc, kterou tam postrádá, je červený inkoust.

Slavoj Žižek se pak podíval na demonstranty a řekl jim, že oni jsou ten červený inkoust, protože poukazují na lži, které jsou základním pilířem pro americkou kapitalistickou společnost.