Čtvrtek 25. dubna, 2024
Evropský rozhled

Prezident Zelenskyj uskutečnil několik rozhovorů k bezpečnostní situaci podél ukrajinských hranic

 
Volodymyr Zelenskyj
 

Ukrajinský prezident jednal v uplynulých dnech se svým polským protějškem Andrzejem Dudou, předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ve všech třech případech byla hlavním tématem rozhovorů bezpečnostní situace podél ukrajinských hranic, kde se soustřeďují ruské vojenské jednotky. Jednalo se ale i o pokračující krizi na polsko-běloruské hranici a o hlavní bezpečnostní hrozbě pro celou Evropu zvanou Nord Stream 2.

Podpora Ukrajiny je součástí nové koaliční smlouvy pro budoucí německou vládu. Koaliční partneři požadují, aby Ruská federace přestala destabilizovat Ukrajinu a nelegálně anektovat Krym, a požadují naplňování minských dohod. Kromě toho dohoda obsahuje jasná ustanovení o aplikaci evropské energetické legislativy na politické projekty v oblasti energetiky.

 
Jednání s polským prezidentem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řešil se svým polským protějškem situaci na evropsko-běloruské hranici. Představitelé státu se shodli, že se jedná o hybridní formu útoku, která vyžaduje společné úsilí a koordinaci.

Dále jednali o bezpečnostní situaci na východě Ukrajiny a o opatřeních, která přijala Ukrajina za účelem dosažení míru.

Prezident Volodymyr Zelenskyj považuje za důležité vyvíjet na Ruskou federaci sankční tlak, dokud nebude obnovena suverenita a územní celistvost Ukrajiny.

Zvláštní pozornost byla věnována projektu Nord Stream 2, který je oboustranně považován za hlavní bezpečnostní hrozbu pro celou Evropu. Strategická zbraň v rukou Ruské federace vyžaduje jednotu EU a partnerů a rovněž vhodné sankce. [1]

 
Koaliční smlouva nové německé vlády

Značná pozornost je věnována otázce podpory Ukrajiny v textu koaliční smlouvy, která byla předložena Sociálně demokratickou stranou, Stranou zelených a Svobodnou demokratickou stranou Německa, uvedl zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Ihor Žovkva.

„Na Ukrajině je tento proces nejen bedlivě sledován, ale v posledních měsících také aktivně spolupracujeme s klíčovými představiteli uvedených politických stran. Kontinuita podpory Německa Ukrajině je pro nás ostatně klíčová. Německo tradičně hrálo vůdčí roli jak v mírovém procesu na Donbasu, tak při utváření pozic EU vůči Ukrajině a je také strategickým partnerem pro Ukrajinu,“ uvedl zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta.

Ihor Žovkva zdůraznil, že díky systematické práci s německou politickou elitou se podařilo do textu koaliční smlouvy začlenit řadu důležitých ustanovení na podporu Ukrajiny.

„Především je to podpora suverenity a územní celistvosti našeho státu. Koaliční partneři požadují, aby Rusko zastavilo destabilizaci Ukrajiny a nezákonnou anexi Krymu, a také zajistilo plnění minských dohod, na které se vztahují sankce proti Rusku,“ zdůraznil zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta.

Důležitá pozornost je v koaliční smlouvě věnována také prohlubování energetického partnerství s Ukrajinou, zejména v otázkách obnovitelných zdrojů energie, výroby „zeleného“ vodíku a zvyšování energetické účinnosti.

Ačkoli text výslovně nezmiňuje Nord Stream 2, dohoda také obsahuje jasné ustanovení o aplikaci evropské energetické legislativy na energetické politické projekty. „Za pozornost stojí použití termínu „politický“, z toho je jasné, o jaký projekt se jedná,“ řekl Ihor Žovkva.

Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta zdůraznil, že text koaliční smlouvy obsahuje ustanovení na podporu evropských integračních aspirací Ukrajiny. Zejména jsou jasně uznávány aspirace Ukrajiny stát se členem Evropské unie. Kromě toho jsou v rámci iniciativy Východního partnerství zmíněny Ukrajina, Gruzie a Moldavsko. Iniciativa „Asociovaného Tria“ založena těmito třemi zeměmi získává ve východoevropském regionu nový rozměr.

„Na základě těchto ustanovení budeme pokračovat v přípravách na prosincový summit Východního partnerství, a doufám, že v blízké budoucnosti podepíšeme i bilaterální deklaraci s Německem uznávající evropské aspirace Ukrajiny, “ uvedl Ihor Žovkva.

Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta zdůraznil, že Ukrajina se těší, až bude sestavena nová německá vláda, aby mohli zahájit spolupráci v mnoha oblastech široké agendy. [2, 3]

 
Jednání Zelenskyj – Michel

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl telefonický rozhovor s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Účastníci diskutovali o vývoji bezpečnostní situace na východě Ukrajiny v souvislosti s koncentrací ruských ozbrojených sil podél ukrajinských hranic.

Volodymyr Zelenskyj informoval Charlese Michela o snaze Ukrajiny urovnat ukrajinsko-ruský konflikt mírovou cestou.

Den před telefonátem vedl předseda Evropské rady rozhovor s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Dospěli k závěru, že k deeskalaci situace by mohla napomoci jednání mezi ukrajinskou a ruskou stranou za účasti EU.

Vedoucí představitelé Ukrajiny a Evropské unie se dohodli, že budou nadále koordinovat své kroky v řešení konfliktu.

Účastníci jednání také diskutovali o přípravách na summit Východního partnerství, který je naplánován na 15. prosince. Na summitu by se mělo jednat o zohlednění zájmů „Asociovaného tria“. [4]

 
Telefonický rozhovor s německou kancléřkou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl telefonický rozhovor s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Diskutovalo se o bezpečnostní situaci související s koncentrací ruských jednotek na hranici s Ukrajinou.

Účastníci jednání se shodli na potřebě koordinovat úsilí mezinárodního společenství v otázce lokalizace hrozeb ze strany Ruské federace a zachování sankční politiky.

Prezident Ukrajiny informoval spolkovou kancléřku o bezpečnostní situaci na Donbasu a také o krocích Ukrajiny k dosažení míru.

Účastníci rozhovoru se shodli, že je třeba pracovat v normandském formátu.

Prezident Ukrajiny poděkoval Angele Merkelové za dlouholetou podporu územní celistvosti a suverenity Ukrajiny a také za její aktivní postavení při jednání v normandském formátu.

Diskutovalo se také o migrační krizi na hranicích zemí EU s Běloruskem. Aby se zabránilo zneužití migrační krize k destabilizaci situace v Evropské unii a na Ukrajině, je nutná koordinace společných reakcí. [5]

 
Odkazy:

[1] President of Ukraine had a phone conversation with the President of Poland

[2] The issue of support for Ukraine has received a prominent place in the new coalition agreement of the future German government – Ihor Zhovkva

[3] Velvyslanci Ukrajiny, Gruzie a Moldavska představili projekt „Asociovaného Tria“ náměstkovi ministra zahraničních věcí České republiky

[4] Володимир Зеленський обговорив з Президентом Європейської ради розвиток безпекової ситуації вздовж кордонів України

[5] Глава держави провів телефонну розмову з канцлером Німеччини