Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Spolupracovníci separatistů na Donbase protestovali před Velvyslanectvím Ukrajiny a Generálním štábem Armády ČR (část 3.)

 

Sergej Alexandrovič Šargunov jako první zveřejnil dopis Julie Tkačevové.Sergej Alexandrovič Šargunov jako první zveřejnil dopis Julie Tkačevové.
Sergej Alexandrovič Šargunov jako první zveřejnil dopis Julie Tkačevové. Zdroj: Wikipedie

 

Jako jedna z dalších řečnic vystoupila Milada S., dlouholetá levicová aktivistka, jejíž jméno jsme se pro vysoký věk rozhodli nezveřejňovat. Již jako členka Nové antikapitalistické levice si zakládala na dopisování s lidmi z celého světa, častokrát organizovala psaní pohlednic podpory a solidarity pro různé uvězněné aktivisty, například pro členky Pussy Riot. Nelze se proto divit, že se rozhodla před Velvyslanectvím Ukrajiny dne 5. listopadu 2018 přečíst překlad dopisu žákyně 10. B Julie Tkačevové, o kterém bude pojednávat třetí díl našeho seriálu o demonstraci proti válce na Donbasu. Školačka v něm popisuje, jak ve válce přišla postupně o všechny příbuzné a obrací se na světové společenství s prosbou, aby válku zastavilo.

Pátrali jsme po tom, kde byl dopis poprvé zveřejněn a zjistili jsme, že se tak stalo 9. října na Facebookovém profilu ruského novináře Sergeje Šargunova. Tehdy publikoval fotografii dopisu psaném v azbuce, kde písmo jeví se opravdu dětské, a udělal k němu přepis. Dopis měl okamžitě přes tisíce interakcí a už 10. října ho přetiskli v ruském propagandistickém serveru News Front.

 

Dopis Julie Tkačevové o tom, jak jí ve válce zemřela celá rodina až na babičku. Dopis jako první otiskl ruský novinář působící ve Státní dumě.
Dopis Julie Tkačevové o tom, jak jí ve válce zemřela celá rodina až na babičku. Dopis jako první otiskl ruský novinář působící ve Státní dumě. Zdroj: Facebook

 

Osoba Sergeje Šargunova je sama o sobě velmi zajímavá. Jde o ruského novináře narozeného 12. května 1980, který je od roku 2016 zároveň náměstkem Státní dumy Federálního shromáždění Ruské federace. Ostatně už během vysokoškolských studií kombinoval studium žurnalistiky se svými politickými aktivitami v Komunistické straně Ruské federace a ve Státní dumě působil jako mladičký asistent. Od roku 2012 byl hlavním redaktorem Svobodnaya Pressa (volně přeloženo jako Svobodný tisk) a v letech 2015-2016 vedl politickou talk-show „Process“ na TV Zvezda. Od roku 2016 byl redaktorem RIA Novosti. Jako válečný zpravodaj působil v Jižní Osetii (2008), Sýrii (2016) a mnohokrát na Donbase.

Známá je též jeho přímá podpora donbaských separatistů. Negativně hodnotil Euromajdan a podporoval samozvané republiky DLR a LLR. Po okupaci Krymu se jeho postoj k politice Ruska změnil a začal okupaci aktivně ospravedlňovat. Odsuzoval proces dekomunizace, který na Ukrajině proběhl a o němž nedávno v Praze vyprávěl ukrajinský aktivista Oleg Slobospitský spolu s válečným veteránem Oleksem Kobou.

 

Sergej Šargunov v přátelském setkání se separatistou Alexandrem Zacharčenkem.
Sergej Šargunov v přátelském setkání se separatistou Alexandrem Zacharčenkem.

 

Ukrajinské Centrum Mírotvůrce Sergeje Šargunova zařadilo na seznam Očistce. Zde uvádějí, že vědomě překročil státní hranice Ukrajiny z ruské strany, což tamější trestní zákoník zakazuje. Centrum Mírotvůrce dále zveřejňuje fotografie, kde sedí s nedávno zavražděným separatistou Alexandrem Zacharčenkem.