Středa 24. dubna, 2024
Evropský rozhled

V databázi Očistec jsou tři desítky českých nepřátel Ukrajiny

 
logo
 

Centrum pro vyšetřování znaků zločinů proti národní bezpečnosti Ukrajiny, míru, bezpečnosti lidstva a mezinárodnímu právnímu řádu Mírotvůrce (Myrotvorets Centre) zařadilo tři desítky českých občanů do databáze Očistec. Většina z nich se na seznamu ocitla z důvodu ilegálního překročení ukrajinských hranic z ruské strany, jiní za styky s proruskými separatisty, někteří přímo jako čeští žoldáci. Nechybějí ani novináři píšíci protiukrajinské články, mezi které překvapivě nepatří jen ti z kvazi-mediálních projektů, ale také novináři mainstreamoví. Servítky si na Očistci neberou ani s politiky KSČM, o jejichž straně centrum píše jako o „trojském koni Vladimíra Putina“.

 
Co je Centrum Mírotvůrce?

Na webových stránkách ukrajinského Centra Mírotvůrce se v části Očistec zveřejňují osobní údaje osob považovaných za nepřátele Ukrajiny. Stránky založila skupina dobrovolníků skupiny Narodnyj Tyl (Národní fronta), která se snaží ukrajinské armádě pomoci v ozbrojeném konfliktu s Ruskem. Skutečný leader a členové skupiny nejsou známí z bezpečnostních důvodů. Oficiálně byl vůdcem skupiny prohlášen politický aktivista George Tuka, který je od 29. dubna 2016 náměstkem ukrajinského ministra pro záležitosti dočasně okupovaných území a vnitřně přemístěných osob. Prezident Porošenko ho v roce jmenoval gubernátorem Luhanska. Ředitelem centra je Roman Zaitsev, bývalý zaměstnanec luhanské pobočky Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU). V dubnu 2015 zveřejnili adresu pobytu ukrajinského spisovatele Olese Buziny a bývalého člena Parlamentu Ukrajiny Olega Kalashnikova – jenom pár dní před tím, než byli zavražděni. Dne 7. května 2016 zveřejnili osobní informace o 4 508 novinářích a jiných pracovnících médií z celého světa, kteří podle nich spolupracují s teroristy. Stránky podporuje Anton Gerashchenko, poradce Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny.

 
Český seznam nepřátel Ukrajiny

Přinášíme přehled Čechů, kteří jsou podle Centra Mírotvůrce pro Ukrajinu nejvíce rizikoví a u nichž se rozhodli jména zveřejnit. Z důvodu ochrany osobních údajů jsme u některých méně politicky a aktivisticky exponovaných osob skryli příjmení. Přeložená data z Očistce jsou vždy platná ke dni, kdy došlo k jejich zanesení do databáze, s odstupem let tak již nemusí být aktuální. U novináře Vojtěcha Boháče jsme na Evropském rozhledu došli k závěru, že na seznam nepřátel Ukrajiny nepatří.

 

1. Jaromír Vašek – vědomé narušení rusko-ukrajinské hranice, spolupracovník teroristických organizací na Donbase, proruský propagandista. Oficiálně vystupuje jako novinář Haló Novin, je členem KSČM a předsedou Společnosti přátel DLR a LLR.

(ER zdroje: 1)

 
2. Josef Skála – člen KSČM, vědomě narušil rusko-ukrajinskou hranici s cílem proniknout na území Krymu, schvaluje anexi Krymu, účastní se propagandistických akcí v Rusku.

(ER zdroje – 1)

 

Josef Skála protestuje proti odkrytí dovysvětlující cedulky k historické roli Maršála Koněva u jeho pomníku na náměstí Interbrigády v Praze.
Josef Skála protestuje proti odkrytí dovysvětlující cedulky k historické roli Maršála Koněva u jeho pomníku na náměstí Interbrigády v Praze.

 
3. František Blažek – vědomé narušení státní hranice Ukrajiny, člen Národní domobrany, byl součástí delegace, která navštívila proruské teroristy na Donbase.

 
4. Milan Šarapatka – narušení státních hranic Ukrajiny, účast na akcích konaných na anektovaném území Krymu, schvalování anexe Krymu, působil na Krymu jako „nezávislý pozorovatel“ během voleb, poslanec.

 
5. Nela Lisková – nelegální překročení státních hranic Ukrajiny za účelem podpory teroristických organizací působících na Donbase, členka Národní domobrany.

 
6. Oldřich Grund – zahraniční žoldnéř z České republiky, doma měl problémy se zákonem, odešel proto do Ruska, kde žil do roku 2014. Pak bojoval na Ukrajině, informoval o smrti Iva Stejskala a Vojtěcha Hlinky.

 

Český separatista, jehož tvář zůstává skryta.
Český separatista, jehož tvář zůstává skryta.

7. Ivo Stejskal – žoldnéř v praporu Vostok, dobrovolník z Brna.

8. Petr Fojtách – zahraniční žoldnéř z České republiky, na Donbase bojuje od roku 2014, skrývá svou tvář.

9. Oldřich Lahoda – informátor ruských speciálních služeb.

Podle údajů na serveru iDnes.cz jde nejspíše o vlivného ostravského podnikatele, který byl opakovaně vyšetřován za praní špinavých peněz – 1.

 
10. Pavel Kafka – účastník bojových akcí na Ukrajině.

 
11. Marina V. H. – porušila zákony Ukrajiny nabytím českého občanství. Prosazuje oddělení Podkarpatské Rusi, šíří ruskou propagandu.

 
12. Miloslav Ransdorf – vědomé narušení státní hranice Ukrajiny, podporuje orgány okupační moci, v prosinci 2015 byl zadržen policií v Curychu při pokusu vybrat 350 000 000 eur na falešné doklady, člen KSČM, poslanec EP.

V dubnu 2016 švýcarská prokuratura zrušila obvinění vůči všem obviněným, neboť trestný čin nebyl prokázán a účastníkům řízení bylo vyplaceno odškodné.

 
13. Ladislav Zemánek – spolupracovník separatistů, nezávislý pozorovatel během prvních voleb v Doněcké lidové republice, místopředseda Národní demokracie, která je protiunijní, český novinář.

Ladislav Zemánek se za svou pozorovatelskou misi během voleb ocitl na sankčním listu, vydaném prezidentem Petrem Porošenkem.

V říjnu 2015 se vzdal funkce místopředsedy ND z důvodu nesouhlasu s radikalizací a politickým směřováním strany. Od té doby není politicky aktivní. Odmítá, že by byl spolupracovníkem separatistů, protože s žádným oficiálním představitelem DLR nikdy nebyl v kontaktu. Důvodem účasti v pozorovatelské misi v Doněcku na podzim 2014 byl zájem o zahraničně politickou problematiku a potřeba informovat o tamním dění. Za svou politickou činnost se veřejně omluvil.

 
14. Tomáš Pavlíček – vědomé překročení státní hranice Ukrajiny, účastník tiskové konference Parlamentu Novoruska, novinář MAFRY, Hospodářské noviny.

Pavlíček se na seznamu ocitl za článek „Chci ochránit obyvatele Donbasu, říká komunista Alexis. Na Ukrajinu přijel až z Kolumbie“, kde bez dodatečných komentářů uskutečňuje rozhovor s kolumbijským separatistou Alexisem Castillou, který Ukrajince vykresluje tendenčně jako fašisty, proti kterým se musí bojovat.

 
15. Pavel Botka – zahraniční žoldnéř z České republiky, přezdívaný Kavkaz.

 
16. Jelena Vičanová – vědomé překročení ukrajinské státní hranice za účelem proniknout na území okupovaného Krymu, schvalování anexe Krymu. Proruská propagandistka, zakladatelka českého Antimajdanu.

(ER zdroje – 1, 2, 3, 4)

 

Jelena Vičanová nedávno odjela na Krym, kde se setkala s premiérem autonomní republiky Krym Sergejem Aksjonovem. Od Ministerstva obrany Ruské federace obdržela medaily za zásluhy při zachování památky na padlé vojáky Rudé armády.
Jelena Vičanová nedávno odjela na Krym, kde se setkala s premiérem autonomní republiky Krym Sergejem Aksjonovem. Od Ministerstva obrany Ruské federace obdržela medaily za zásluhy při zachování památky na padlé vojáky Rudé armády.

 
17. Jaromír Kohlíček – opakovaně překračuje státní hranici Ukrajiny s cílem proniknout na území okupovaného Krymu, schvaluje jeho okupaci, účastní se propagandistických akcí RF, snaží se legalizovat anexi Krymu, účastnil se mezinárodního Jaltského ekonomického fóra a přehlídky plavidel ruské černomořské flotily na Krymu, poslanec EP.

(ER zdroje – 1, 2, 3, 4)

 

Europoslanec Jaroslav Kohlíček se účastnil přehlídky černomořské flotily v Sevastopolu. Kyjev protestoval a označil cestu za nezákonnou.
Europoslanec Jaroslav Kohlíček se účastnil přehlídky černomořské flotily v Sevastopolu. Kyjev protestoval a označil cestu za nezákonnou.

 
18. Aleksenko A. – překročení státní hranice Ukrajiny s cílem proniknout na území Ukrajiny.

 
19. Jaroslav Holík – překročil ukrajinskou státní hranici, ospravedlňuje ruskou agresi proti Ukrajině, podněcuje k etnické nenávisti, 19. března 2017 byl součástí delegace na okupovaný Krym, poslanec.

 
20. Michal Navrátil – vědomé překročení státní hranice Ukrajiny, účast při legalizací okupovaného území Krymu, zúčastnil se mezinárodní soutěže Freerate Cliff Diving World Cup na okupovaném území Krymu, potápěč, skokan.

 
21. Jaroslav Doubrava – vědomé překročení ukrajinské státní hranice za účelem proniknout na území okupovaného Krymu, schvalování anexe Krymu, šíří proruskou propagandu, senátor.

(ER zdroje: 1, 2, 3, 4, 5)

 
22. Zdeněk Ondráček – vědomé překročení ukrajinské státní hranice za účelem proniknout na území okupovaného Krymu, schvalování anexe Krymu, šíří proruskou propagandu.

 
23. Martin J. S. – žoldnéř s českým pasem a adresou v ústeckém kraji.

 
24. Martin K. – zahraniční žoldnéř s agresivními sklony, rabuje.

 
25. Přemysl Ivan Hadrava – vědomé překročení státních hranic, spolupracovník separatistů.

 
26. Vasilev Vladimir Valentinovich – vědomé překročení státní hranice Ukrajiny s cílem proniknout na území okupovaného Krymu, účastní se motocyklových jízd Victory Roads Donbass – Sevastopol 2018.

 
27. Patrik Balarin – vědomé překročení státní hranice Ukrajiny s cílem proniknout na území okupovaného Krymu, účastní se motocyklových jízd Victory Roads Donbass – Sevastopol 2018.

 

Vasilev Vladimir Valentinovich na Olšanských hřbitovech s Nočními vlky, květen 2017.
Vasilev Vladimir Valentinovich na Olšanských hřbitovech s Nočními vlky, květen 2017.

Patrik Balarin rovněž na Olšanských hřbitovech s Nočními vlky téhož dne.
Patrik Balarin rovněž na Olšanských hřbitovech s Nočními vlky téhož dne.

 
28. Vojtěch Filip – propaganda zaměřená na podněcování k etnické nenávisti, antiukrajinská propaganda. Předseda KSČM, strany, která by se měla správně jmenovat „Trojský kůň Vladimíra Putina“, protože pomáhá Kremlu zasahovat do vnitřních záležitostí České republiky. Obvinil Ukrajince, že mohou za události v roce 1968.

 
29. Jan Rychetský – antiukrajinská propaganda, novinář Parlamentních listů, dostal zákaz vstupu na Ukrajinu po dobu 5-ti let.

 
30. František Krejča – vědomé překročení státní hranice Ukrajiny. Jako delegát z České republiky navštívil území střežené proruskými teroristickými skupinami. Vedoucí pozice v Národní domobraně.

 
31. Zinaida B. – spolupracovnice separatistů.

 
32. Jiří Urbánek – zahraniční žoldnéř.

 
33. Vojtěch Boháč – vědomé překročení státních hranic Ukrajiny, schvaluje anexi Krymu, novinář, politolog.

Na seznam se dostal na základě odsuzujícího článku na webovém portálu cestainiciativy.cz, jejichž doména je placená iniciativou Nesehnutí, dále za poskytnutí rozhovoru, který se objevil na stránkách krym.aif.ru (článek již není dohledatelný) a za články „Po roce na Krymu“ v Deníku Referendum a „Krym v radosti a hněvu“ publikovaném na A2larmu. České verze jeho článků ale spíše Rusko kritizují, jeho zařazení na seznam tak vyvolává otazníky.