Čtvrtek 25. dubna, 2024
Evropský rozhled

V Ústředním výboru KSČM proběhla beseda s levicovými kandidáty do eurovoleb

 

Beseda s kandidáty do Evropského parlamentu
Beseda s kandidáty do Evropského parlamentu

 

V Ústředním výboru KSČM v pražské ulici Politických vězňů se ve čtvrtek 2. května 2019 uskutečnila diskuse s kandidáty do Evropského parlamentu, konkrétně s jedničkou Ing. Kateřinou Konečnou (KSČM) a devítkou Ing. Petrem Pickem, Ph.D. (nestraník, aktivista hnutí Ne základnám). Na besedu, která nebyla nijak blíže propagována, se přesto dostavili dva novináři a jeden fotograf, který se postaral o nebývalý rozruch, když se pokoušel nafotit osobní údaje z prezenční listiny přítomných posluchačů a byl přistižen při činu korespondentem Sputniku, který se činu pokusil zabránit. Ten následně ale kandidáta za společnou levicovou kandidátku Petra Picka zkritizoval, že nedělají dost proto, aby si Česká republika jako z jednu možností mohla vybrat i odchod Evropské unie.

 
Od 18:00 se v ÚV KSČM konal seminář SPaS na téma Eurovolby 2019. Věděl o něm ale jen málokdo. Evropský rozhled se o něm doslechl úplně náhodou deset minut před zahájením, a to na pietním aktu k připomenutí pátého výročí tragických událostí v Oděse, který se konal tou dobou opodál na Václavském náměstí.

Hlavními hosty byl mladý Ing. Petr Pick, Ph.D., výzkumný pracovník v oboru letectví, aktivista hnutí Ne základnám, který kandiduje do eurovoleb jako nestraník. Po jeho levici seděla europoslankyně Ing. Kateřina Konečná z KSČM, jednička širší levicové kandidátky. Mezi posluchači seděl ještě novinář Haló novin a fotograf Roman Blaško, čtyřka kandidátky, který přítomným rozdával propagační materiály. Toho ale ostatní kandidáti zatím z neznámého důvodu nechtějí příliš veřejně propagovat. Je ale známo, že je členem Komunistické strany Československa a nedávno chtěl jako samozvaný nezávislý pozorovatel sledovat na Ukrajině prezidentské volby, vstup do země mu však ukrajinské úřady znemožnily a byl ze země vykázán.

 

Europoslankyně Kateřina Konečná s Václavem Novotným (Ne Základnám) na Václavském náměstí v Praze během pietního aktu k pětiletému výročí tragických událostí v Oděse.
Europoslankyně Kateřina Konečná s Václavem Novotným (Ne Základnám) na Václavském náměstí v Praze během pietního aktu k pětiletému výročí tragických událostí v Oděse.

 
Během projevu Kateřiny Konečné se fotograf pokusil nafotit prezenční listiny přítomných posluchačů

Europoslankyně Kateřina Konečná byla toho večera časově limitována, neboť vzápětí odjížděla na Moravu, kde se druhý den měla zúčastnit několika pietních aktů. I těch 15 minut času, který se rozhodla besedě věnovat, však stačilo k tomu, aby fotograf způsobil takový rozruch, který jí až do voleb nenechá klidnou.

V první řadě požádala všechny přítomné posluchače, aby jim pomohli s rozdáváním propagačních materiálů k volbám. Nemají bohužel tolik peněz jako ostatní politické strany a bez jejich pomoci se neobejdou. Odmítají vést kampaně založené na „anti-něco“ a nechtějí vést ani desinformační kampaně ani primárně stavět politiku na strachu a agresivitě. Lidem na náměstích se snaží nabízet spíše alternativu. Vždy slibuje jen to, co dokáže splnit nebo dokáže zajistit, aby splněno bylo, nikdy neslibuje nemožné.

Evropská unie vydává mnoho peněz na rozvojovou pomoc, ale ptejme se, kolik peněz se ztratí, než dojdou tam, kam měly dojít? Podle informací od lidí z mezinárodních organizací se peníze ztrácí u různých vládců a korporací. Proto je podle ní lepší, když se Česká republika zcela konkrétně zaváže, že třeba v Sýrii postaví deset čističek odpadních vod a s Bašárem Asadem jako demokraticky zvoleným vládcem Sýrie, si domluví, kde je chce mít.

Během besedy fotograf pořizoval jeden snímek za druhým, fotil si i přítomné posluchače, nakonec se rozhodl nafotit si kolující prezenční listinu. Zda se mu toto podařilo není jisté, neboť po zásahu korespondenta Sputniku byly právě v tu chvíli prezenční listiny s osobními údaji schovány. Fotograf následně opustil budovu. Komunisté byli z události velmi rozrušení, obávají se zneužití osobních údajů v kampani před eurovolbami.

 

Petr Pick na předvolebním letáku.
Petr Pick na předvolebním letáku.

 
Podle Petra Picka je svoboda tisku omezena korporáty

Poté se slova ujal mladý politik Petr Pick. Sám sebe hodnotí jako demokrata, který považuje občany za zdroj veškeré moci ve státu skrze volené zástupce. Vzápětí ale upozorňuje na riziko nedodržování předvolebních slibů, jejichž realizace je po volbách stále menší.

Jako člen Ne Základnám se vzápětí pouští do kritiky současných vojensky řešených konfliktů, přičemž jako příklad nemorálnosti chtěl uvést příklad jednoho z politiků, který na otázku, jak rozpoznají kacíře od křesťanů během vyvražďování, odpověděl: „Zabijte je všechny, pán Bůh si je rozdělí.“ Pickovi oponuje jedna z posluchaček, že to neřekl politik, ale biskup.

 
Podle některých historických pramenů, jež jsou zároveň ale jinými prameny zpochybňovány, měl tuto větu vyřknout Arnaut Amaury, papežský legát a opata kláštera v Citeaux, během Albigenské křížové výpravy při obléhání města Béziers, kdy bylo vyvražděno veškeré obyvatelstvo bez ohledu na vyznání. Když se ho obléhatelé města ptali, jak poznají kacíře od katolíka, papežský legát řekl: „Zabte je všechny, Bůh si ty svoje pozná.“
 

Další téma, do kterého se Pick pustil, byl jeho náhled na média a novináře.

Media mají významnou funkci v demokratickém státě, ale pouze pokud si plní zodpovědně funkci, která jim byla přidělena.

V osmdesátém devátém se prohlašovalo, že konečně budeme mít svobodná média, ale před pěti si celá řada redaktorů stěžovala, že už opět nemohou psát, o čem by chtěli. V kapitalistickém systému jsou média závislá na tom, jakou reklamu prosazují a finančně je ovlivňují politické korporáty. Pro novináře je výhodnější šířit téma finančně silnějších. Pak nepíší objektivní pravdu, ale to, na co vyjde rozpočet. Lidé, aby se dozvěděli pravdu, se musí dívat na konspirační weby, které byly definovány Ministerstvem pravdy jako konspirační, uvedl Pick závěrem k tomuto tématu.

 
Závěrečná diskuse s korespondentem Sputniku

Korespondent Sputniku Vladimír Franta, dle svých slov na místě tentokrát zastupoval pouze sám sebe a přál si být v tomto článku uveden jako rusofilně založený člověk (působí rusofilněji než zaměstnanci Ruského střediska vědy a kultury v Praze), se vzápětí pustil s Petrem Pickem do rozsáhlé diskuse, během které se snažil upozornit, že komunisté nedělají dost proto, aby Česká republika mohla případně z Evropské unie i vystoupit.

„Jakou podle vás máte reálnou možnost v Evropě něco změnit v tom substrátu tolika názorů, které se překřikují navzájem? V podstatě chování Evropského parlamentu připomíná psychologicky základní školu. Nebylo by lepší, kdybyste většinu své energie vrhli na domácí scénu a umožnili jste svým voličům, aby mohli zevnitř ovlivnit, jestli chceme setrvat v Evropské unii?“

Petr Pick byl otázkou zjevně zaskočen a odpověděl, že jeho aktuálním tématem ale je Evropská unie, která má na Českou republiku nemalý vliv, a tak je pro něj důležité řešit téma Evropské unie. Samozřejmě i řešení domácích věcí považuje za dobrý nápad.

„V podstatě to vypadá, jako by vůbec neexistovaly nějaké alternativy k Evropské unii. Máme na výběr jen jednu variantu. A pokud je na výběr jen jedna varianta, pak nemůžeme hovořit o demokracii. A mě překvapuje, že zrovna komunisté hovoří, jako by vedle Evropské unie neexistovalo vůbec nic jiného, a přitom na světě je plno států, které jsou součástí WTO. Dokonce Velká Británie opouští strukturu EU a v rámci WTO se objektivně neztratí. Proč se nesoustředíte na domácí voliče? Vaše výsledky jsou horší, než byly předtím,“ pokračuje v kladení otázek Vladimír Franta.

Petr Pick si ale trvá na tom, že pokud jsme členy Evropské unie, je potřeba přes Evropskou unii i tlačit. Navíc máme v republice již delší dobu kapitalismus a rozrostly se zde korporace. Korporace jsou silnější než státy a státy se mohou skoro až usoutěžit, aby daná korporace u nich něco vybudovala. Česká republika má ideu, že vše, co tu je, se postupně prodá. Bylo by hezké vystoupit z Evropské unie, ale to by znamenalo mít připraven plán, že nejsme v Evropské unii.

„A máte ten plán?“

Petr Pick připouští, že plán B by rámcově byl připraven, ale vstupuje do něj jiná věc.

„Takže o tom dlouhodobě neuvažujete, nemáte připraven plán B,“ uzavírá korespondent Sputniku.

Mladý kandidát do Evropského parlamentu ale vyzval přítomné, aby si představili situaci, kdybychom chtěli opustit Evropskou unii a vznikly by tu dodatečné závazky. Závazky je potřeba řešit a je potřebné mít podporu a loajální řídící struktury. A co když na nás Evropská unie uvalí embargo?

„Tak budete obchodovat se zbytkem planety, nemusíte obchodovat [jenom] s Evropskou unií,“ uzavírá diskusi Vladimír Franta a odchází, protože pro něj diskuse ztratila informační hodnotu.

Zde za zmínku hodí se uvést, že Vladimír Franta kandiduje rovněž do Evropského parlamentu, a to za Rozumní – Národní demokracie ze 17 pozice jako nestráník.