Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

Zápisky z pražských projevů Pochodu za Evropu

 
Jsme Evropané
 
V sobotu 25. března 2017 se po celé Evropské unii konaly pochody za Evropu. Impulsem k akci v Praze, tak jako i jinde v Evropě, byl Evropský summit, který v sobotu probíhal v Římě. Předmětem summitu v Římě se stala Bílá kniha, která rozhodne o budoucnosti Evropy skrze pět navrhovaných cest, kterými se může EU vydat. Organizátoři pochodu, kteří si evropského projektu váží, chtěli ještě před jednáním rozpoutat diskusi o těchto pěti navrhovaných bodech.

Pražský pochod vyrazil po třetí hodině odpolední od Petřínské rozhledny přes Loretánské náměstí na Klárov, kde byl zakončen několika projevy včetně projevů europoslanců Pavla Svobody a Jiřího Pospíšila či kandidáta na prezidenta Marka Hilšera. Akci pořádala iniciativa Občanský budíček. Na pochod přišel, byť neměl projev, i mladý nadějný politik Dominik Feri.

Na závěr účastníci zpívali hymnu Evropské unie.

 

Hilšner: Evropa by měla zůstat spolupracující a ochotná kompromisu

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer vdí v minulosti Evropy nacionalismus a fašismus. Vidí ale i minulost, o které se příliš nemluví. Vidí spolupráci, solidaritu, ochotu kompromisu, sociální i křesťanskou demokracii a péči o přírodu. Dnešní Evropané jsou tápající. Pro budoucnost Evropy by chtěl, aby zůstala spolupracující a ochotná kompromisu.

 

Pospíšil: Čím méně u nás bude Bruselu, tím více u nás bude Ruska

Europoslanec Jiří Pospíšil nastínil, co by pro nás znamenala vícerychlostní Evropa. Neznamená to, že Česká republika zůstane na periférii, pokud budeme aktivní a dostatečně proevropští.

Příkladem uvedl zakládání úřadu evropského prokurátora, kdy méně států by úřad snadněji prosadilo.

Evropa je lidské dílo a lidské dílo nemusí být dokonalé.

V závěru projevu upozornil na nebezpečí Ruska. „Čím méně u nás bude Bruselu, tím více u nás bude Ruska.“

 

Balcarová: Piráti prosazují dělat méně, ale efektivněji

Dana Balcarová, zastupitelka za Piráty z Prahy 9, popisovala, jak napříč Evropou slyšíme hlasy o krizi EU a jak by se měla rozpadnout. Jsou slyšet otázky, jestli jsme pro domov nebo pro cizinu, ale Evropa je také náš domov.

Piráti vnímají Evropskou politiku jako transformaci zastaralého systému z 20. století a chtějí ji otevřít digitální sféře. Piráti jsou signatáři DiEM25 (Hnutí pro demokracii v Evropě) a preferují zvolit cestu dělat méně, ale efektivněji.

Nastínila, že Evropa v budoucnosti může zahrát životně důležitou roli.

Projev ukončila výrokem Senecy „Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“

 
Dana Balcarová
 

Makolik: Potlačování oslav svátku prohlášení běloruské národní republiky s pomocí ruské armády a policie

Zatímco v Bělorusku policie s pomocí ruské policie a armády potlačovala oslavy svátku prohlášení běloruské národní republiky z roku 1918, Natálie Makolik, tou dobou v Praze, připomněla, že všichni její kamarádi sedí v Bělorusku ve vězení. Svátek je totiž zakázaný a za jeho oslavy se v Bělorusku chodí do vězení. Prezident Lukašenko se bojí každého, kdo proti němu něco řekne.

Když jí bylo 20 let, zatkli jí a celou noc jí mlátili policisté. Podle soudkyně řekla tři hrozná slova „Ať žije Bělorusko“. Ve čtvrtém ročníku jí vyloučili ze školy.

Naštěstí se dostala do České republiky a chtěla by v tento den připomenout, co se může stát, když Evropu opustíme – nebudete tu smět jen tak stát a diskutovat, ale ztratíte práci a zaměstnání, budete sedět ve vězení spolu s většinou svých přátel a rodinou. Požádala, abychom každý den vzpomínali na Bělorusko.

 

Svoboda: Neblahým trendem domácí politiky je nacionalizace unijních úspěchů a bruselizace domácích neúspěchů

Europoslanec Pavel Svoboda uvedl, že Evropa není samozřejmost. Evropu kazí to, že si neuvědomuje, čím jsme si za 60 let prošli.

Slyšíme jen to zlé, ale o tom dobrém se nemluví.

Můžeme dnes cestovat, podnikat a studovat – a považujeme to za samozřejmost, ale to samozřejmostí není, stačí se jen podívat za hranice EU.

Vzpomněl, co se podařilo Evropě po druhé světové válce, jak jsme si nakonec ruku.

Všechny reformy EU budou zbytečné, pokud se domácí politici nepostaví za Evropu, ale budou se v nepopulárních věcech schovávat za Brusel – tomu se říká nacionalizace unijních úspěchů a bruselizace domácích neúspěchů. A my občané musíme od domácích politiků žádat, aby si to uvědomili.

 

Štěpánek: Lidé při udělování občanství pláčou, spočinuli v bezpečném přístavu

Místo ohlášeného Matěje Stropnického přišel za stranu Zelených promluvit Petr Štěpánek, starosta městské části Praha. Štěpánek uděluje mimo jiné občanství a lidé u toho často pláčou, protože na něj čekají i deset let. Pláčou, protože spočinuli v bezpečném přístavu.

V další části projevu připomněl případ panovníka Karla IV., který měl zálibu v rytířských turnajích a vypravil se na jeden takový do severní Itálie, kde utrpěl velmi vážné zranění páteře. S takto vážným zraněním ho převezli zpět, putovali napříč Evropou a nikde není zmínka o překračování hranic. My jsme od dob nacismu zapomněli, že Evropa bývala propustná.

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES
SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Ivasjuk: Ukrajinci vědí, jaké to je nebýt v Evropské unii a přitom za ní bojovat

Stanislav Ivasjuk, zpěvák populární a národní hudby z ukrajinského Mariupolu, má bohaté zkušenosti, jaké to je nebýt v Evropské unii a přitom za ní bojovat.

Mariupolci jsou rádi, že se ukrajinským silám podařilo zničit místní Doněckou lidovou republiku.

Putin bojuje s Ukrajinou, aby zachránil svou vládu v Rusku, protože Putin sám okradl svůj národ.

Požádal EU, abys nimi podepsala dohodu o asociaci.

 

Peszynski a Majzner: Společné prohlášení organizátorů pochodu i diskuse o Bělorusku

Organizátor pochodu Tomasz Peszynski přečetl společné prohlášení, ve kterém vyzvali mimo jiné politiky, vládu a Parlament, aby se konkrétně vyjádřili k navrhovaným směrům v Bílé knize.

Michal Majzner poděkoval Pražskému Majdanu, který se koná každou neděli na Staroměstském náměstí v Praze a kde se v neděli 26. března od 13 hodin konala diskuse o Bělorusku.

 

Okamura: Evropa není ideální, ale musíme za ní stát celým svým srdcem

Hayato Okamura z KDU-ČSL je příznivcem jednotné mírové Evropy, která je výjimečnou historickou vymožeností. Nikdy v Evropské historii jsme neměli tak dlouhé období míru.

Před 70ti lety otcové zakládali tuto Evropu jako dlouho nedostižitelný ideál, zažili hrozné války, z velké části to byli křesťané a křesťanští demokraté.

Náš malý stát uprostřed Evropy nemá jinou šanci než být součástí Evropy, bez ní by nás dřív nebo později pohltil silnější stát.

Samozřejmě není Evropa ideální, ale za tímto projektem přesto musíme stát celým svým srdcem a vysvětlovat to lidem kolem nás.

Křesťanští demokraté budou EU podporovat.

 Hayato Okamura

 

Hlaváček: Sociální demokraté nepodporují vícerychlostní Evropu

Radek Hlaváček, předseda Mladých sociálních demokratů, uvedl, že se sociální demokraté dnes sjeli se do Prahy řešit otázku právního státu – ten je garantován třeba Evropskou unií.

Za několik desítek let fungování EU byla nadějí pro země z totalitních zemí. Platilo to jak pro Španělsko a Portugalsko, tak pro východní země.

Od roku 2008 vidí Evropu ve zmítající se v krizi. Je to krize sociálního státu. Věří, že krize je dočasná a naší povinností tento projekt zachránit.

Sociální demokraté ale nepodporují vícerychlostní Evropu.