Středa 24. dubna, 2024
Evropský rozhled

Zápisky z přednášky „Jiná Ukrajina“ (část II.)

 

Přednášky o Jiné Ukrajině se zúčastnilo mnoho osob z politického a aktivistického spektra. Nechyběl Žarko Raptor Jovanovič, Robert Žák, Václav Novotný, Jan Kopal, Bohuslav Chalupa, Tomáš Měšťan pracující pro RT, cestovatelka Lenka Klicperová, Jan Dolens, Ivo Vašíček (Piráti), ani Jan Schneider či mnozí další.
Přednášky o Jiné Ukrajině se zúčastnilo mnoho osob z politického a občanského spektra. Nechyběl Žarko Raptor Jovanovič (Hej, občané!), Robert Žák, Václav Novotný (Ne Základnám), Jan Kopal, Bohuslav Chalupa (ANO 2011), Tomáš Měšťan (RT), cestovatelka Lenka Klicperová, Jan Dolens, Ivo Vašíček (Piráti), ani Jan Schneider (bývalý analytik BIS) či mnozí další.

 

V druhém pokračování Zápisek z přednášky „Jiná Ukrajina“ se zaměříme na příspěvky Jaroslava Bašty a Stanislava Novotného.

Jaroslav Bašta byl v minulosti poslancem za ČSSD, působil jako ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana a později byl velvyslancem v Rusku a na Ukrajině. Články publikuje na desinformačních portálech, výrazně vystupoval proti vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, kde se snažil existenci Centra zkompromitovat skrze spojení s osobami, které s ním nemají nic společného.

Během přednášky Jiná Ukrajina uvedl, že situace na Ukrajině je předzvěstí toho, jak by mohla situace vypadat v České republice za 10 let.

Bašta se věnoval tématu úbytku obyvatel na Ukrajině, který dle něj rozhodně není konečný, zvláště po vypuknutí války na východě Ukrajiny dochází k výraznému odchodu lidí.

Odvolává se na George Tuka, náměstka ukrajinského ministra pro záležitosti dočasně okupovaných území a vnitřně přemístěných osob, který tvrdí, že pokud se nepodaří vyřešit problém s Doněckem a Luhanskem, tak hrozí, že Ukrajinu opustí Chersonská, Oděská, Nikolajevská (též známá jako Mykolajivská) a Charkovská oblast, ale také oblast Zakarpatská, kde jsou špatné vztahy mezi Ukrajinou a Maďarskem v důsledku školské reformy.

George Tuka se účastnil Euromajdanu a byl zraněn příslušníky Berkutu. Založil webové stránky Myrotvorets (Mírutvůrci) s osobními daty občanů popisovaných jako „separatisté“ a „agenti Kremlu“. Kritizován byl za to, že poskytl například adresu zavražděného Olega Kalashnikova nebo osobní data novináře Olese Buziny – přesto se cítí nevinen, protože tito lidé jsou zodpovědní za rozpoutání války na Ukrajině. Prezident Porošenko ho v roce jmenoval gubernátorem Luhanské oblasti a v roce 2016 se stal náměstkem ministra pro záležitosti dočasně okupovaných území a vnitřně přemístěných osob.

Podle Bašty se na Ukrajině vládne tak, že společnost je stále více rozdělená.

Jeho projev ukončil Hynek Kmoníček, který Ukrajinu přirovnal k dosluhujícímu trabantu a naznačil, že je nejvyšší čas vyměnit trabant za něco jiného, co Ukrajincům umožní žít doma.

 

Do Willenbergova sálu se všichni posluchači nevešli.
Do Willenbergova sálu se všichni posluchači nevešli.

 

Poté se slova ujal Stanislav Novotný, bývalý prezident Policie ČR. Nyní působí jako předseda Asociace nezávislých médií, která, jak na jedné ze schůzí vyplynulo, sdružuje pouze ta média, která tvrdě vystupují proti uprchlíkům a píší pozitivně o Rusku [1, 2].

Podle Stanislava Novotného je na celém konfliktu důležitá znalost nedávné historie, kterou je potřeba rozkrýt. Ukrajina je stát, který vznikl zásluhou Sovětského svazu a bez něj by nikdy neexistovala.

Ukrajinci se potýkají s velkými problémy, které zahrnuje Majdan a dřívější oranžová revoluce. Pro Novotného je zajímavé pozorovat zainteresovanost velmocí do obou událostí. Dodnes není veřejnosti zpřístupněna vyšetřovací zpráva ze střelby na Majdanu, existují jen úniky informací z odposlechů, podle kterých tam svou klíčovou roli sehrála náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová.

Role Nulandové v souvislosti s Majdanem se stala tématem pro mnohá média. Nulandová se v odposlechu s ambasadorem radí, jak do ukrajinských nepokojů zasáhnout a situaci uklidnit. Podle Sputniku ale Nulandová měla do dění zasahovat už na Majdanu, kdy byla údajně spatřena, jak v Kyjevě rozdává sušenky a tím vylákala do ulic další majdanisty, kteří chtěli tyto sušenky ochutnat. Ta ale tvrdí, že v Kyjevě rozdávala sendviče a to každému, včetně příslušníkům Berkutu.

Stanislav Novotný dále uvádí, že Ukrajina má ve vládě americké lidi. To že jsou cizí státní příslušníci ve vládě ho vždy iritovalo. Tito lidé dle jeho názoru nejsou loajální ke státu a nemají zodpovědnost vůči zemi, které vládnou.

Z úniků odposlechů je podle Novotného dále patrné, že si státy rozdělují postupně části Ukrajiny.

V závěru upozornil, že na Ukrajině jsou lidé, kteří v patnácti vzali do rukou samopaly a šli bojovat, protože jim za to byly přislíbeny pozemky. Nyní působí jako gangy, které si do domácností chodí pro výpalné – přitom ale jsou otevřené hranice a tito lidé mohou přijít až k nám.

 
Zápisky z přednášky „Jiná Ukrajina“ (část I.)