Pátek 26. dubna, 2024
Evropský rozhled

Zápisky z přednášky Ukrajina čtyři roky po Majdanu – příspěvek Ruslana Kotsaby (část II.)

 
Ruslan Kotsana na pražské přednášce Ukrajina čtyři roky po Majdanu
 

V druhém díle o přednášce Ukrajina čtyři roky po Majdanu se zaměříme na projev novináře a blogera Ruslana Kotsaby (Руслан Коцаба). Český přepis jména Kocaba záměrně nedodržujeme, neboť pod anglickým přepisem je o novináři dohledatelných mnohem více informaci a autor má pod tímto jménem zaregistrováno několik účtů na sociálních sítích.

 
Životopis

Ruslan Petrovič Kotsaba se narodil 18. června 1966 v ukrajinském Ivano-Frankivsku, dříve zvaném Stanislavov. Živí se jako novinář a do povědomí širší veřejnosti vstoupil jako „vězeň svědomí“. V lednu roku 2015 byl v rodném městě zatčen jen několik dní poté, kdy na YouTube zveřejnil video, ve kterém se postavil proti čtvrté vlně mobilizace na Ukrajině. Novinář byl obviněn z ohrožování obranyschopnosti Ukrajiny a ze spolčování s nepřítelem v době války. Odsouzen byl na 3,5 roku odnětí svobody, odseděl si 524 dnů. Zastala se ho Amnesty International, která jej označila za vězně svědomí. Po celé Evropě se pořádaly demonstrace za jeho osvobození, v České republice jej podpořila například Anarchistická federace.

>>Český rozhlas: Na Ukrajině si spravedlnost zaslouží nejenom hrdinové

 
Myrotvorets vede Kotsabu na seznamu nepřátel Ukrajiny

Na stránkách Myrotvorets Centre, jehož propojení s bezpečnostními složkami a politickými špičkami Ukrajiny jsme přiblížili v prvním díle, se nachází rovněž jméno Ruslana Kotsaby. K zápisu jeho jména na seznam došlo 13. března 2016 a to z důvodu zveřejnění nesouhlasu s mobilizací proti ruské agresi na východě Ukrajiny. Ruslan Kotsaba v letech 1984-1986 sloužil v řadách sovětské armády ve městě Opočka v Psovské oblasti (Ruská federace). Uvádí se, že ve videu zveřejněném na YouTube označil konflikt na Ukrajině za občanský a zcela zamlčel přítomnost ruských vojáků (dnes z pozdějšího vyjádření Vladimíra Putina víme, že ruská armáda tou dobou na východě Ukrajiny působila). Dříve pro ruská média vyjádřil své přání, aby se Donbas odpojil od Ukrajiny. Podle rozsudku soudu byl placen ruskou televizí NTV a pod jejím vedením na Ukrajinu pouštěl nepravdivá provokativní tvrzení.

 
2018_02_21_Ukrajina_08
 

Z čeho byl obviněn a za co odsouzen

Podle zpráv Ukrinformu se v rozsudku městského soudu v Ivano-Frankivsku uvádí, že Ruslan Kotsaba se zrady dopustil během práce na pořadu pro ruský kanál NTV. V období od 23. do 25. ledna dostal od NTV za úkol připravovat zprávy o protestech proti mobilizaci v Ivano-Frankivské oblasti, zejména v Cheremkhivu v Kolomyjském rajónu a za tuto aktivitu měl být finančně odměněn.

Dne 1. února Ruslan Kotsaba natáčel ve městech Koršiv a Cheremkhiv rozhovory s místními obyvateli, které byly provokativního charakteru proti mobilizaci Ukrajiny.

Videoprezentace Ruslana Kotsaby „Jsem proti mobilizaci“ se následně objevila v programu Čas ukáže (Время покажет) ruského televizního kanálu Rusko 1 (Россия 1).

V rozsudku se dále uvádí, že Ruslan Kotsaba měl v úmyslu v neurčený čas navštívit LNR a DNR.

Během procesu byl viněn ze spáchání trestných činů úmyslného poškození územní celistvosti a obranyschopnosti Ukrajiny, ze spolupráce s nepřítelem v době ozbrojeného konfliktu, špionáže a vyzrazování státního tajemství cizímu státu. Hrozilo mu až 15 let odnětí svobody.

Ačkoliv jednání Ruslana Kotsaby zapadlo do kontextu protiukrajinské informační kampaně, jeho odsouzení zároveň vyvolalo pochyby, jestli novináři smějí stanoviska odporující oficiálnímu stanovisku státních orgánů na Ukrajině zveřejňovat.

>>лекритика: Суд заявляє, що Руслан Коцаба працював на російський канал НТВ і організовував провокаційні інтерв’ю

Meduza: «Он системно гадил украинской обороне» Кто такой журналист Руслан Коцаба, которого судят на Украине за госизмену

 
Z projevu ve Willenbergově sále

Ruslan Kotsaba zahájil projev vyprávěním o svých rodinných kořenech. V dobách Rakouska-Uherska jeho rodina žila na území dnešních Čech, ale byli přemístění do Ivano-Frankivska.

Posluchače přednášky označil za elity a ocenil, že zde může říkat to, co jinde říkat nemůže, jak dokazují poslední čtyři roky jeho života.

Jako novinář natáčel Majdan i Antimajdan a spíše sympatizoval s Euromajdanem. Po hromadném vraždění z 18. února pochopil – Ukrajina už nikdy nebude taková jako dřív. Vinu svedl na „nečistou práci fondů a nadací, které lidi rozeštvávaly“.

Když ukončil natáčení na Majdanu a začaly ozbrojené konflikty na Krymu, požádal producenta o služební cestu do nepokoji sužovaných oblastí. Jeho první služební cesta se konala v březnu 2014 a vedla do Luhanské oblasti, kde působil dobrovolnický prapor Ajdar [1]. V té době bylo ještě možné konflikt zastavit politickými prostředky.

Ruslan Kotsaba pochází z Ivanofrankivské oblasti a viděl, jak se tam dělala revoluce důstojnosti. Viděl ničení veřejných budov, jak dav útočil na SDU (státní bezpečnostní policii) a zmocnil se zbrojnice. Dnes se těmto lidem z davu říká hrdinové revoluce důstojnosti. A lidé, kteří dělali totéž v Luhansku a Doněcku, tedy ničili státní instituce a budovy, ti nejsou označováni za hrdiny, ale za teroristy.

Přesně před 4 lety měla nebeská setnina pohřeb a lidé nesli rakve v geografickém středu Evropy. Když se konaly stejné pohřby v Doněcku a Luhansku, nezazněl jediný projev křesťanského soucitu. Lidé, kteří se dopustili zločinu na Majdanu, byli osvobozeni ve všeobecné amnestii.

V květnu 2014 se vydal sledovat situaci na druhou stranu, jak žádají kanóny žurnalistiky. Novinář má představit oba názory a někdy i názor odborníka. Když přijel ke štábu Luhanské lidové republiky, spatřil stejné barikády jako v Ivanofrankivské oblasti. Lidé se odlišovali jen ve stuhách, ti první měli stuhy žlutomodré a ti druzí svatojiřské.

Povšiml si, jak se válka mění v podnikatelský projekt a umístil na internet prohlášení, za které strávil 524 dnů ve vyšetřovací vazbě.

 
[1] Pár slov k batalionu Ajdar

Batalion Ajdar byl dobrovolnickým vojenským uskupením ukrajinského ministerstva obrany určeným k obraně Ukrajiny.

Prapor se účastnil války na východě Ukrajiny a měl zhruba 400 členů. Byl známý provázaností s krajní pravicí.

Prapor byl formálně rozpuštěn 2. března 2015 a reorganizován jako 24. samostatný útočný prapor ukrajinské armády.

V roce 2014 byl v ukrajinských parlamentních volbách zvolen do Parlamentu bývalý velitel Ajdaru Serhiy Melnychuk za Radikální stranu Oleha Ljaška.

V červenci 2014 začalo Rusko vyšetřovat velitele Ajdaru Serhiyje Melnychuka za organizované zabíjení civilistů. Pilotka Naďa Savčenková byla chycena proruskými separatisty poblíž Luhanska, převezena do Ruska a obviněna ze zabití 2 novinářů.

8. září 2014 Amnesty International vydala prohlášení, ve kterém obvinila batalion Ajdar z válečných zločinů – únosů, nezákonných omezování na svobodě, krádeží a možná i poprav. 24. prosince Amnesty International oznámila, že jednotka jim brání v poskytování humanitární pomoci v oblasti ovládané separatisty. Batalion se bránil slovy, že humanitární pomoc by skončila ve špatných rukách a věci by byly směněny za peníze, k potřebným by se pomoc nedostala.

V dubnu 2015 luhanský gubernátor Hennadiy Moskal prohlásil, že Ajdar terorizuje region.